Gergerlioğlu’ndan, ‘Elazığ - Pertek arasına köprü’ önergesi

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Elazığ - Pertek arasına köprü yapılması için Meclis’e kanun teklifi verdi.

Gündem 28.07.2022, 12:34
Gergerlioğlu’ndan, ‘Elazığ - Pertek arasına köprü’ önergesi

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Elazığ - Pertek arasına köprü yapılması için Meclis’e kanun teklifi verdi.

Yürürlük ve yürütme maddesi ile birlikte 3 maddeden oluşan kanun teklifinde, “Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması”nı isteyen Gergerlioğlu, gerekçesinde, “Elazığ-Pertek arasında ulaşım kara bağlantısı olmadığı için feribotlarla yapılmaktadır. Elazığ ve Tunceli’yi birbirine bağlayan Pertek feribotları yaz aylarında yoğunluğu kaldıramamaktadır. İki şehri birleştiren bir köprü yapılması ise daha önce siyasiler tarafından vaat edilse de gerçekleştirilmemiştir” dedi.

Feribot taşımacılığının, özellikle yaz aylarında günde 3 bin araca kadar varan bir kapasiteye ulaşmasına rağmen, uzun kuyruklar oluşmasının engellenemediğihe dikkat çeken Gergerlioğlu, bu nedenle araçların saatlerce beklemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Gergerlioğlu, “Köprü içinse daha önce verilen sözlere, talebin Meclis’e taşınmasına ve imza kampanyaları başlatılmasına rağmen henüz bir adım atılmış değil. Yerel halk köprü talebini desteklemektedir. Bu köprü ile birlikte Karadeniz ve Güneydoğu bölgeleri arası mesafe kısalmış olacak. Normalde tercih edilen Elazığ-Bingöl- Erzurum - Bayburt - Gümüşhane - Trabzon, güzergâhında göre Elazığ Tunceli Erzincan Gümüşhane Trabzon güzergâhı daha kısadır. Bu sayede tonlarca yakıt tasarrufu sağlanacaktır” dedi.

Bu yol güzergâhının kullanılır hale gelmesinin bölgenin sosyo-ekonomik durumu için de büyük avantajlar getireceğini dile getiren Gergerlioğlu, “İktidar yerelin ihtiyacı olmayan projeler yerine her seçim döneminde söz verdiği ama halk iradesinin tecellisinden memnun kalmadığı için gündemine almadığı Elazığ-Pertek arası köprüyü 31 Aralık 2023’e kadar bitirmesi gerekir” uyarısı yaptı.

Kanun teklifinin madde gerekçesinde de “Bu madde kapsamında Elazığ-Pertek arasına köprünün 31 Aralık 2023 tarihine kadar bitirilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu