Fincancı’nın avukatları: ‘Hocamızın pırıl pırıl geçmişi gölgelenemez’

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklanarak, Sincan Kapalı Kadın Cezaevi'ne gönderilirken, avukatları Fincancı hakkındaki spekülasyonlara, baskı ve kötü muameleye karşın, pırıl pırıl geçmişinin gölgelenemeyeceğini söyledi.

Gündem 27.10.2022, 20:55 27.10.2022, 21:05
Fincancı’nın avukatları: ‘Hocamızın pırıl pırıl geçmişi gölgelenemez’

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanarak, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmesinin ardından avukatlarından açıklama geldi.

TTB Genel Merkezi’nde açıklama yapan avukatları, Fincancı’nın, pırıl pırıl geçmişinin, saldırı, kötü muamele ve spekülasyonlarla gölgelenemeyeceğini ifade ettiler.

TTB Hukuk Bürosu avukatlarından Hülya Yıldırım; Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın çağrıldığı takdirde ifade vermeye gelebileceği bildirilmesine karşın evi basılarak gözaltına alınması, herhangi bir kısıtlılık kararı olmamasına karşın savcının avukatlar ile hiçbir iletişim kurmaması, gözaltı kararının paylaşılmaması gibi hukuksuzlukları dile getirdi. Yıldırım, savcılığın işlettiği sürecin adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu; Korur Fincancı’nın günlerdir süren saldırılara, kötü muameleye ve 11 saattir ayakta olmasına karşın bitmeyen direncini ve selamını aktararak söze başladı. Ev aramasının tutanakları henüz oluşturulmamış ve savcıya dahi teslim edilmemişken, görüntülerin ve belgelerin devletin resmi yayın organı ve iktidar kanalları eliyle yayımlanmasının suç niteliğine dikkat çeken Eyüboğlu, benzer bir biçimde tutuklamaya sevk kararının savcılık odasının önünde öğrenildiğini ifade etti. Eyüboğlu şunları söyledi:

“Hocamız, günlerdir sürdürülen, adeta üzerinde tepinilen manipülasyona hiç muhatap olmadı. Bu spekülasyonların ve manipülasyonların; Şebnem hocanın pırıl pırıl geçmişini, aydınlık tarihini ve yıllardır verdiği emeği gölgeleyemeyeceğini çok iyi biliyoruz. Şebnem hocamız bugüne dek defalarca soruşturmaya uğradı, defalarca gözaltına alındı ama bir kere bile geri adım atmadı.”

Yorumlar (0)
GazetelerTümü