Erdoğan: KYK borcu faizlerini almayacağız, sadece alınan kredi üzerinden ücret alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kredi geri ödemelerinin herhangi bir farkı veya faiz farkı olmaksızın, sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık" dedi.

Gündem 18.07.2022, 17:39 18.07.2022, 17:50
Erdoğan:  KYK borcu faizlerini almayacağız, sadece alınan kredi üzerinden ücret alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kredi geri ödemelerinin herhangi bir farkı veya faiz farkı olmaksızın, sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık" dedi.

Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı. 

İsveç ve Finlandiya'nın, Türkiye’nin şartları yerine getirecek adımı atmamaları halinde, süreci donduracağını söyleyen Erdoğan, “İsveç'in iyi bir görüntü vermediğini görüyoruz. Türkiye olarak duruşumuz çok nettir, gerisini kendileri bilir” dedi.

"BİRAZDAN TAHRAN'A GİDİYORUZ"

Bayram döneminde de telefon diplomasisinin kesintisiz devam ettiğini belirten Erdoğan, “Ege ve Akdeniz'deki yangınları yakından takip ettik, bakanlardan her aşamada bilgi aldık, gereken yönlendirmeleri yaptık. 15 Temmuz mitinginde vatandaşlarımızla kucaklaşarak, şehitlerimizi yad ettik. O gün Cumhur İttifakı'nın diğer kanadı sayın Bahçeli ile beraber Saraçhane Meydanı'nda buluştuk. Yarınki Tahran zirvesi için biraz sonra Tahran'a gidiyoruz. Perşembe MGK toplantımız var” diye konuştu.

"OSMANGAZİ'DEN 8 TEMMUZ'DA 80 BİN ARAÇ GEÇTİ"

İzmit Körfezi'ni otomobil ile mevcut yolu kullanarak geçmenin 1,5-2 saat sürdüğünü söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yoğun günlerde çok uzun saatlerde kat edebilen İzmit Körfez, Geçişi Osmangazi Köprüsü ile artık kısa sürede tamamlanıyor. Bu köprü olmasaydı bu kadar aracın feribotla taşınması mümkün olmayacak, karayolu kilitlenecek. İzmir-İstanbul Otoyolu, senin vekil olduğun yer Bay Kemal, Osmangazi Köprüsü sayesinde yolculuk çile olmaktan çıkmış, artık keyif halini almıştır. 5-16 Temmuz arasında köprüyü günlük ortalama 54 bin araç kullanmıştır. Osmangazi Köprüsü'nden sadece 8 Temmuz günü tam 80 bin 624 araç geçti Bay Kemal. Sadece bu tarihlerde İzmir-İstanbul Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü sayesinde ülkemiz yakıttan, zamandan, emisyondan 140 milyon liralık bir kazanç sağlamıştır.

Son 20 yılda ülkemizdeki araç sayısı, hani diyorlar ya ekonomik durum şöyle ekonomik durum böyle, 8,5 milyondan 26 milyona çıkarak 3 kat artmıştır. Hani ekonomik sıkıntıdan bahsediyordun? Bu kadar korkunç bir rakama ulaşmış ve şu anda otomobil satış yerlerinde birinci el otomobil dahi bulmakta sıkıntı çekiyorlar ve ikinci el ile işi idare etmeye çalışıyorlar.”

KYK ÖDEMELERİ

Alınan kredilerin geri ödemelerinin mezuniyetten 2 yıl sonra başladığını anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlamamışsa ödemeyi erteleyebiliyor. Kredi ödemelerinin belirli bir faiz üzerinden değil, üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyor. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Ama Bay Kemal’de yalan bol. Utanmadan, sıkılmadan faizden bahsediyor. Sıkıyorsa gel kendin bunu ispatla. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulamaz.

Kredi geri ödemelerinin, enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Aldığımız kararla, kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. Böylece 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz.”

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu