EMO: Enerjimizi yurtdışında bir vanaya bağımlı hale getiren politikalara itiraz ediyoruz

EMO, “Enerjimizi yurtdışında bir vanaya bağımlı hale getiren politikalara itiraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gündem 22.01.2022, 13:16
EMO: Enerjimizi yurtdışında bir vanaya bağımlı hale getiren politikalara itiraz ediyoruz

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye’nin asıl sorununun enerji arz güvenliği değil, ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikaları olduğunu belirterek, “Enerjimizi yurtdışında bir vanaya bağımlı hale getiren politikalara itiraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EMO’dan yapılan açıklamada, İran’ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak`tan itibaren 10 gün süreyle Türkiye`ye gaz akışını durduracağı anımsatıldı. Enerji Bakanlığı`nın, aralarında elektrik üreticilerinin de olduğu sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıya göre, ikinci bir emre kadar Günlük Gaz Çekiş miktarının yüzde 60`a düşürüldüğü kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ülkemiz son yirmi yılda ‘enerji ihtiyacı’ söylemi ile gittikçe derinleşen bir enerji bağımlılığına sürüklenmiş ve daha fazla üretim, daha fazla tüketim sarmalına girmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) verilerine göre 1990 yılında 52.5 Milyon Ton Eşdeğer Petrol (MTEP) olan enerji talebi 2000 yılında 80.5 MTEP, 2010 yılında 105.8 MTEP, 2020 yılında da ise 147.2 MTEP’e yükselmiş, ithal kaynak oranı ise bu süre içerisinde yüzde 52`den yüzde 70`e çıkmıştır. Türkiye`nin enerji üretimini arttırmak için enerji tüketimini arttıracak politikalara yönelmesi enerji bağımlısı bir ülke durumuna gelmesine neden olmuştur. Enerji bağımlılığı nedeniyle ülkemiz bugün enerji ihtiyacının yüzde 80`den fazlasını fosil yakıtlardan karşılar hale gelmiştir. Enerjide temel politika verimlilik yerine ithal fosil yakıt tüketimi olarak belirlenirse, bir vanaya ve o vanayı tutan ele muhtaç olunması kaçınılmazdır. Ülkemizin esas sorunu enerji arz güvenliği değil, ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikalarıdır.

ETKB`nin enerji tüketim miktarıyla övünmeyi bırakıp, enerji verimliliği politikalarını bir an önce uygulamayı hatırlaması, öğrenmesi gerekir. Ağırlaşan kış koşullarında komşu ülkelerden doğalgaz temininde kesintiler daha önce de yaşanmıştır. Gerçek kesinti sebeplerinin ne olduğu, bundan sonra da olup olmayacağı kamuoyuna açıklanmalıdır. Bilindiği üzere fahiş elektrik zamlarının yapıldığı 31 Aralık 2021 gecesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ülkemizin spot piyasalara mahkum olduğu itiraf edilmişti. Doğalgaz temininde yaşanan bu belirsizlik elektrik birim fiyatlarının tavan seviyesine yükselmesine neden olmuştur. Soğukları donarak geçirmek üstelik bunun için üste para vermek halkımızın kaderi olamaz.”

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu