Emek-meslek örgütleri, partiler Fincancı'ya sahip çıktı

Gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya emek, meslek örgütleri ve partiler sahip çıktı.

Gündem 27.10.2022, 07:33 27.10.2022, 10:53
Emek-meslek örgütleri, partiler Fincancı'ya sahip çıktı

Irak'ın kuzeyinde PKK'ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının araştırılmasını istediği için hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak" suçlamalarıyla soruşturma açılan ve sabah saatlerinde de İstanbul'da evinde gözaltına alınan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya Ankara'da emek, meslek ve kitle örgütleri, partiler sahip çıktı. Yapılan ortak açıklamada, gözaltı kınanırken; soruşturmanın bir zemini olmadığı da ifade edildi. Açıklamada, her seçim öncesi iktidarın bu tür baskı ve yıldırma politikalarını artırdığı belirtilerek, "Dayanışma ile bu baskıları aşacağız, boşa çıkartacağız" denildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Merkezi'ndeki açıklamaya katılım oldukça kalabalık oldu. Tüm örgütler adına “Şebnem Hocamıza ve TTB'ye Sahip Çıkıyoruz” başlıklı ortak açıklamlayıTTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut yaptı.

'ÇİRKİN SALDIRILAR'

"Dr. Şebnem Korur Fincancı, kamuoyuna da yansıyan tartışmalar ve kendisine dönük çirkin saldırılar sonucu bugün gözaltına alınmıştır. Bu gözaltının da soruşturmanın da hukuki zemini yoktur, zira Dr. Fincancı'nın ifade ettiği hiçbir şey suç unsuru değildir" diyen Bulut, 21 Ekim 2022 tarihinde TTB Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapıldığını, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığının öğrenildiği belirtilerek, talep halinde Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın uygun bir zamanda ifade için gelebileceğinin bildirildiğini söyledi. Bunun üzerine savcılık tarafından ifade için uygun bir vakitte davet edileceğinin bildirilmesine rağmen, başsavcılığın, Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alınması sürecini başlattığını aktaran Bulut, "dahası bu süreci bir karalama kampanyasına dönüştürmüştür" dedi.

MESLYEK ÖRGÜTLERİ YASASI'NDA DEĞİŞİKLİK İÇİN BAHANE YARATILDI

Bulut ortak açıklamada şunları ifade etti:

"İktidar çevrelerinin yargıya müdahale niteliğindeki açıklamaların ardından gelen gözaltı kararı, bu çevrelerin uzun zamandır TTB'ye ve tüm emek-meslek örgütlerine yönelik artırdığı baskının son aşamasını oluşturmuştur. Nitekim iktidar, Meslek Örgütleri Yasası'nda bir değişiklik için kamuoyunda yaratılan bu gündemi kullanacağını da açıklamalarıyla itiraf etmiştir.

BABA-DEDE YADİGARI KOLEKSİYON SUÇ UNSURU GİBİ GÖSTERİLDİ

Gözden kaçmayan bir diğer husus, gözaltı işlemi sırasında kamu yayıncılığı yapması ve haberlerini buna göre oluşturması gereken TRT'nin, hocamızın evinde bulunan baba/dede yadigarı koleksiyon parçalarını yayımlama biçimidir. İlgili haber, kriminal unsur üretmek için kolluğun düştüğü çaresizliği hepimize göstermiştir.

GÖRÜNTÜLERİN SUNULUŞ BİÇİMİ KINANDI

Görüntülerin sunuluş biçimini açıkça kınıyoruz. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın uğradığı siyasi linci ve maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları tüm emek ve meslek örgütleri olarak kabul etmediğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın, ifadesinin alınıp derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Müstebit iktidarın uygulamalarına karşı, emeği, demokrasiyi, barışı, bilimin bağımsızlığını, bilim insanlarının ifade özgürlüğünü ve bunlarla yakından ilişkili halk sağlığını koruma mücadelesini Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya ve TTB'ye sahip çıkarak sürdüreceğiz.

Dr. Şebnem Korur Fincancı yalnız değildir, onurumuzdur!"

Bulut'un açıklaması dakikalarca süren alkışlarla karşılandı. Daha sonra söz alan emek-meslek odaları ve insan hakları örgütleri temsilcileri, bu sürecin dayanışma ile aşılacağı mesajı verdiler.

‘TÜM MESLEK ÖRGÜTLERİNE YAPILMIŞ BİR SALDIRI’

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Fincancı’nın gözaltına alınış biçiminin kabul edilemez olduğunu söyledi. Meslek örgütleri olarak kamu yararı çerçevesinde açıklama yaptıklarını ifade eden Koramaz, “İnsan hakları konusunda saygın bir isim olan Fincancı kendi meslek alanına dair gerekli yanıtı vermiştir. Bunun bağlamından kopartılmasını ve bu ülkeyi yönetenlerin yaptığı açıklamayı kınıyorum” dedi.

Hemen hemen her yıl meslek kuruluşlarının yasalarının değiştirilmesi için iktidarın Meclis’e yasa teklifi getirdiğini hatırlatan Koramaz, “Bizlerin halk sağlığına ortak varlıklara sahip çıkmamızdan rahatsız oluyorlar. Biz dayanışmaya, bir arada olmaya, saldırılara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Fincancı’nın ifadesi alınıp derhal serbest bırakılmalıdır. Fincancı onurumuzdur” diye konuştu.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kaplan da gözaltını ve alınış biçimini kınayarak şunları söyledi: "Bu sabah bir hukuksuzluğa daha gözümüzü açtık. İktidarın vesayeti altına giren yargının kararıyla güne başladık. Bu saldırının kendisi Şebnem Korur Fincancı şahsında tüm emek ve meslek örgütlerine yapılmış bir saldırıdır. Dün olduğu gibi bugün de bu saldırıları dayanışma ile boşa çıkartacağız. Şebnem Korur Fincancı bir an önce ifade alınıp derhal serbest bırakılmalıdır.”

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ise, bu dezenformasyon sürecini kınadığını belirterek, "Türkiye’nin birçok şeye ihtiyacı var. Bu ziyan ekonomisi içerisinde bazı şeyler karşılanamayabilir ama adalet ihtiyacı karşılanabilir. Adalet sistemine yapılan ağır vesayetin kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

TİHV Yöneticisi Nihat Bulut, SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, Mülkiyeliler Birliği Başkanı İlker Akçasoy, Ankara Tabip Odası Başkanı Muharrem Baytimur, İHD'den Fatin Kanat, İHOP'tan Feray Salman da söz alarak, her gün artarak gelen bu ihlallere, baskı ve saldırılara karşı ortak mücadele edecekleri ve saldırıları birlikte püskürtecekleri mesajları verdiler.

'KAYYIM ULUSLARARASI BİR SKANDAL OLUR'

İktidar kanadından TTB’ye kayyım atanabileceği yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine de TTB Sekreteri Vedat Bulut, “Henüz mahkemeye böyle bir başvuru yapılmadı. Böyle bir girişim Dünya Tabipleri Birliği’nin gözlemi altında. Bunun uluslararası skandala sebep olacağı için yapılacağını sanmıyoruz” dedi.

Başka bir soru üzerine Fincancı’nın İstanbul’dan hareket ettiğini, akşama doğru Ankara’ya gelmesini beklediklerini belirten Bulut, TRT’nin silah iddiasına dair de “Hocamızın ailesinde birçok asker var. Evde böyle bir silah yok. Dededen kalan birçok mermi, koleksiyon var. Ama bunların hiçbir kullanılabilecek durumda değil. Bunu kriminalize ederek sunmayı kınıyoruz” dedi.

Bir gün önce gazetecilerin gözaltılan alındığı yönündeki hatırlatma ve görüşüşünün sorulması üzerine de Bulut, basına yönelik sansür yasasını kabul etmediklerini, basının susturulamayacağını dile getirdi.

Haber-fotoğraf: Sultan Özer

Yorumlar (0)
GazetelerTümü