Düzce Gölyaka'da 5.9 büyüklüğünde deprem: 50 kişi yaralandı

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5.9 büyüklüğünde, 6,81 km derinliğinde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Bolu, Edirne gibi birçok ilde şiddetli hissedildi.

Gündem 23.11.2022, 11:21
Düzce Gölyaka'da 5.9 büyüklüğünde deprem: 50 kişi yaralandı
© Foto: Evrensel

Düzce'nin Gölyaka ilçesi Sarıdere’de saat 04.08'de 5.9 büyüklüğünde, 6,81 kilometre derinlikte deprem meydana geldi.

Düzce merkezli depremde İstanbul, Bolu, Ankara, Kütahya, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Bolu, Edirne gibi iller şiddetli olarak sallandı.

Deprem nedeniyle Düzce’de elektrik ve su kesildi. Telefonlar kısa süreliğine kilitlenirken, haberleşmede de sıkıntılar yaşandı. Yıkılan bina olup olmadığı konusunda bilgi verilmezken, kimi binalarda çatlaklar oluştu, kimi binalardan arabaların üzerine beton parçaları düştü. Evlerin içinde mutfak ve salonlardaki eşyaların ve dolapların devrildiği belirtildi.

Evlerini terk eden Düzceliler geceyi sokakta geçirdi. Havanın soğuk olması nedeniyle ısınma sıkıntısı çeken Düzceliler, sokak aralarında yaktıkları ateşin başında sabahladı.

Deprem nedeniyle araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte soğuk hava nedeniyle battaniyelere sarılan vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

"CİDDİ BİR HASAR VAR İNSANLAR SOKAKTA"

Evrensel Gazetesi'ne konuşan Düzce’den bir vatandaş şunları anlattı: “Deprem çok şiddetliydi. Kolonlar duvarlar çatladı. Ayakta duramadık. Şu an en azından merkezde yıkılan bina yok gibi gözüküyor ama ciddi bir hasar var. Kimi esnafın malları yollara dağılmış durumda. İtfaiye ve ambulans sesleri geliyor, polis sokakta. İnsanlar sokakta bekliyor, bazıları arabaların içinde. Yurt var burada, yurttaki öğrenciler ateş başında bekliyor. Şu an herhangi bir duyuru ya da bir yerden yardım olmadı. Herhangi bir şey dağıtılmadı. Herkes sabahın gelmesini bekliyor.”

DÜZCE'DE ART ARDA DEPREM

AFAD'dan yapılan açıklamada saat 04.08'de 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depremden sonra Düzce'nin Çilimli ilçesinde saat 04.30'da 4.7 büyüklüğünde, 8.52 derinliğinde bir deprem daha meydana geldi. Bunun ardından AFAD'dan yapılan bir diğer açıklamada, "Düzce ilimizin Gölyaka ilçesindeki 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz" denildi. 

SAĞLIK BAKANI KOCA: YARALI SAYISI 35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Düzce depremine ilişkin "Gölyaka'daki depremde Düzce'de 1'i ağır 32, İstanbul'da 1, Bolu'da 1, Zonguldak'ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35'tir." ifadesini kullandı. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor." bilgisini paylaştı.

AFAD: 50 KİŞİ YARALANDI

Deprem sırasında paniğe kapılan bazı vatandaşlar, evlerinin balkon ve pencerelerinden atlayarak yaralandı. Bazı vatandaşlar ise stres kaynaklı sağlık sorunu yaşadı. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Düzce'de 37, Zonguldak'ta 6, Bursa'da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu'da 1 kişi olmak üzere toplam 50 vatandaşımız yaralanmıştır" denildi

KALP KRİZİNDEN YAŞAMINI YİTİRDİ

DHA'nın aktardığına göre, Düzce Çay Mahallesi'nde oturan 63 yaşındaki Sevim Çengel'in, yaşanan depremin ardından panik ve korkuya kapıldığı ve geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

KAMU BİNALARINDAKİ HASAR DİKKAT ÇEKTİ

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü'nün depremden sonraki hali

Sabah hava aydınlanınca hasarların boyutu da ortaya çıktı. Kentteki kamu binalardında ciddi hasarlar meydana geldi. Düzce Adliyesi'nde hasar meydana geldi.

3 İLDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Düzce, Bolu ve Sakarya'da eğitime bir gün ara verildi.

Düzce Valisi Cevdet Atay, deprem nedeniyle kentte eğitim öğretime bir gün ara verildiğini açıkladı.

Atay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Deprem nedeniyle tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında bir gün eğitim öğretime ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ile hamile kamu personeli de idari izinli sayılacaktır. Hepimize çok geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

BOLU'DA VİZELER ERTELENDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde (BAİBÜ), bugün yapılması planlanan vize sınavlarının Düzce'de meydana gelen deprem nedeniyle ertelendiği duyuruldu.

Kentte meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin ardından Valilik, AFAD ve 112 Acil Servis ekiplerine şu ana kadar ulaşan can kaybı bilgisinin bulunmadığını vurgulayan Atay, ekiplerin saha taramasının devam ettiğini bildirdi.

DÜZCE'DEKİ DEPREM ÇEVRE İLLERDE DE HİSSEDİLDİ

Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi

AA'nın haberine göre, Bolu'da da vatandaşların depremin ardından dışarı çıktığı görüldü. İzzet Baysal Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, park ve bahçelerde bekleyişini sürdürüyor.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, depremin hissedildiği kentte sağlık ekiplerinin, deprem anında panikle balkondan atlayan birkaç ihbar aldıklarını kaydetti.

Deprem Sakarya'da da şiddetli hissedildi. Depremin ardından kentin büyük bölümünde vatandaşlar dışarı çıktı.

KOCAELİ, ZONGULDAK VE BARTIN

Kocaeli'nin İzmit başta olmak üzere birçok ilçesinde vatandaşlar depremin ardından dışarı çıktı.
İzmit Yürüyüş Yolu'nda eşi Gürbüz Demirsoy ile bekleyen vatandaşlardan İnci Demirsoy, gazetecilere, deprem sırasında eşinin uyuduğunu belirterek, "Ben ayaktaydım, o anda sallandığımızı hissettim. Sonra eşimin yanına gittim. 'Sallanıyoruz.' dedim, çıktık sonra. Biz 1999 depremini de yaşadık. Evimiz hasar gördü. Hayatımız değişti, onun için travma yarattı ama o korkuyu yaşıyoruz her an." diye konuştu.

SOYLU CAN KAYBI BİLGİSİ ULAŞMADI

İçişleri Bakanı Soylu: "Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır." açıklaması yaptı.

Depremle ilgili AFAD'dan yapılan bilgilendirmede ise "Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Düzce, Ankara, İstanbul ve Sakarya AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi. 

DEPREMİN HİSSEDİLDİĞİ İLLERİN VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARI AÇIKLAMA YAPTI

Depremin ardından NTV canlı yayınına bağlanan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü kentteki son duruma ilişkin açıklama yaptı. Depremin çok şiddetli hissedildiğini belirten Özlü, "Uykudaydım, çok şiddetli hissettik. Bütün evin dolap kapıları açıldı, birtakım cam eşyalar kırıldı. Şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma, ölüm haberi yok çok şükür." dedi.

İnsanların sokağa çıktığını ve kentte artçı sarsıntılar hissedildiğini dile getiren Özlü, "Depremi bundan yaklaşık 30 yıl önce yaşamış bir şehir olarak biz aslında depreme alışık insanlarız ancak son dönemdeki yeni kuşak buna çok alışkın değil. İnsanların büyük bir kısmı dışarıda, caddede şu anda." diye konuştu. Kentte elektriklerin kesik olduğunu aktaran Özlü, "Henüz hava karanlık, tespitler yapacağız ama şu ana kadar gelen kötü bir haber çok şükür yok." ifadesini kullandı.

Sosyal medyadan açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İlimizde de hissedilen #Düzce #Gölyaka merkezli #depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. An itibariyle ilimizdeki  112 ve AFAD merkezinize gelen herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun" dedi.

AA'nın haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara'da da hissedilen Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremle ilgili, "İvedilikle sahadaki ekiplerimizden bilgi aldık. Çok şükür ki Ankara'nın herhangi bir bölgesinden kötü haber almadık." ifadelerini kullandı.

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli depreme ilişkin henüz kendilerine ulaşan net bir bilgi olmadığını belirterek, ekiplerin sahada çalışmalara başladığını söyledi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, depremin hissedildiği kentte sağlık ekiplerinin, deprem anında panikle balkondan atlayan birkaç ihbar aldıklarını kaydetti. Kılıç, "Saha çalışmalarına yeni başladık, araştırıyoruz. Tüm halkımıza geçmiş olsun." dedi.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da depremle ilgili şu ana kadar kendilerine net bilgi ulaşmadığını vurgulayarak, "Depremden hemen sonra ekiplerimiz sahaya çıktı, çalışmalarına başladı." bilgisini verdi.

Yorumlar (0)