Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu’da belirlenen takvimin işlemesi çok büyük önem arz ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de ikili görüşmenin öncesinde açıklama yaptı. Erdoğan “Belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek” diye konuştu.

Gündem 05.08.2022, 16:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu’da belirlenen takvimin işlemesi çok büyük önem arz ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de ikili görüşmenin öncesinde açıklama yaptı. Erdoğan “Belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek” diye konuştu. Putin ise “Bölgedeki güvenlik konularını da ele alma fırsatını bulacağız. Suriye krizi başta olmak üzere, Türkiye ve Rusya buradaki durumun normalleşmesine ciddi katkılar sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Liderler ikili görüşme ve heyetler arası görüşmeler öncesinde basın açıklaması yaptı. Putin şöyle konuştu:

“Görüşülmesi gereken birçok konu var.  Ticaret hacmimiz bu sene yüzde 70 oranında arttı. Gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik proje var. Mesela Akkuyu Nükleer Güç Santrali, enerji sektöründe de birtakım projelerimiz var. Türk Akım hattının inşaatını tamamladık ve Rus gazını Avrupa’ya sevk edebileceğimiz önemli bir güzergâh haline geldi. Türk Akım’ı düzenli bir şekilde, eksiksiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’ye doğal gaz sevk etmiyor, Avrupa’daki tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa’daki tüketiciler doğal gazı Türkiye’den alabildikleri için Türkiye’ye minnettar olmalı. Türkiye’de petrol kömür doğal gaz ve herhangi bir sıkıntı çıkmadan hepsini Türkiye’ye ihraç ediyoruz.

BM ve Türkiye aracılığı sayesinde Ukrayna tahıllarının Karadeniz limanlarından sevkiyatını başarılar elde edildi. Tedbirler alındığı için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Rus gıda ürünleri, Rus gübresi bu şekilde dünyaya açılmış oldu.

Bölgedeki güvenlik konularını da ele alma fırsatını bulacağız. Suriye krizi başta olmak üzere, Türkiye ve Rusya buradaki durumun normalleşmesine ciddi katkılar sağlıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeleri de bu vesileyle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca bir rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili atacağımız adımlar yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki güç kazanacaktır. Dünyanın gözü Soçi’de. Burayı takip ediyorlar. Yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevap da onları belli istikamette yönlendirecektir.

Akkuyu konusunu bugün sizlerle belli bir noktaya getirmemiz, değerlendirerek karara bağlamamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek. Bu konuyla ilgili etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum.”

Yorumlar (0)
31
açık