Çocuk işçiler ölüyor

Yeni eğitim yılı açıldı, çocuk işçi cinayetleri sürüyor

Gündem 28.09.2022, 09:41 28.09.2022, 09:43
Çocuk işçiler ölüyor

Özgür Hüseyin Akış'ın PolitikYol'daki yazısına göre, Türkiye bugün yüzde 22.7’lik oranla çocukların en yoksul olduğu OECD ülkesi. Okul için gerekli araç gereçlerin de ücretli oluşu nedeniyle birçok çocuk bu yüzden okul sıraları yerine iş yerlerinde: 

Dünyada ve Türkiye’de ekonomilerin kriz hali yoksul sayısını artırırken, bu durum yaş sınırı gözetilmeksizin çocukları da çalışma mecburiyetinde bırakıyor. Kimi çocuklar yaz dönemlerini çalışarak geçirip okul masraflarını karşılayıp okullara dönerken, bir kısmı da sürekli işçi pozisyonunda kalıyor.

Okullar açıldı, velilerle toplantılar yapılmaya başlandı. Ek kaynak kitapları, öğrencilerin giyeceği kıyafetler, beslenme saati için gıdalar vb. Devlet okulunda talep edilen ve bir hayli külfet oluşturan bu taleplerin çok normalmişçesine dillendirmesi şaşırtıcı.

Yine binlerce öğrencisi olan 5 –6 katlı okullara 1 temizlik işçisinin İş-Kur tarafından görevlendirilmesi ve sonucunda hijyenin sağlanmasının beklenmesi ne kadar gerçek?

İSİG’in açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre 2022 yılında 48 çocuk çalışırken hayatını kaybetmiş.

Özellikle de çocuklar için temel ihtiyaçların ücretli oluşunun yanı sıra gelen zamlarla bu ihtiyaçlara erişim gün geçtikçe zorlaşıyor. Türkiye bugün yüzde 22.7’lik oranla çocukların en yoksul olduğu Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülke. Okul için gerekli araç gereçlerin de ücretli oluşu nedeniyle birçok çocuk bu yüzden okul sıraları yerine iş yerlerinde.

Çocukların yoksulluk ve ucuz işgücü nedeniyle üretim sürecinin parçası haline getirilmesi, iş yerlerinin iş güvenliği tedbirleri almasının ekstra gider oluşturması, çocukların çalışırken yaşamlarını yitirmelerine neden oluyor. İSİG’in açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre 2022 yılında 48 çocuk çalışırken hayatını kaybetmiş.

Geçenlerde The Guardian’da çıkan bir haber İngiltere’de çocukların açlıktan silgilerini yediğine dairdi. Yoksulluğun Avrupa ülkelerinde yaygınlaşması Türkiye’deki durumu meşrulaştıramaz. Bütün dünyada çocuk işçiliğinin yasaklanması ve temel bütün ihtiyaçlarının kamu kaynaklarından ücretsiz karşılanma talebi daha yüksek sesle dillendirilmelidir.

Yorumlar (0)