Bugün 50 TL'ye sadece 1.82 litre benzin alınabiliyor: 2000 yılında 85 litre alınabiliyordu

Benzin fiyatının cüzdana nasıl yansıyacağı temelde araç sahiplerini ilgilendiriyor olsa da, üretim yeri yaşanılan mahalleden uzak olan her ürün, tüketiciye ulaşmak zorunda olduğu için, dolaylı olarak her bireyi ilgilendiriyor.

Gündem 16.06.2022, 20:07
Bugün 50 TL'ye sadece 1.82 litre benzin alınabiliyor: 2000 yılında 85 litre alınabiliyordu

ÖZEL HABER - Onur Metin

Hafta geçmiyor ki, benzin fiyatına bir zam daha gelmesin. Petrol fiyatları, bütün dünyada artıyor olsa da, AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikalar Türkiye’de yaşanan krizin etkilerini büyütüyor.

Benzin fiyatının cüzdana nasıl yansıyacağı temelde araç sahiplerini ilgilendiriyor olsa da, üretim yeri yaşanılan mahalleden uzak olan her ürün, tüketiciye ulaşmak zorunda olduğu için, dolaylı olarak her bireyi ilgilendiriyor. Servis araçları, toplu taşıma araçları, şehir içi ve dışına giden otobüsler, taksi gibi ulaşım araçlarının masrafları arttığı için zamlar bu araçların ücretlerine de yansıyor. Bunların artması vatandaşın cebine yansırken, bütçeler yetişmiyor, daha az paraya sahip olmak, kalitesi daha düşük gıdalara, daha çok evde tıkılmaya giderken, hayat kalitesini düşürüyor. Bu özel haberin konusu, AKP iktidardayken, benzin fiyatlarının nasıl arttığı. Araçlarda elbette benzin tek çözüm değil, dizel, LPG ve hatta son yıllarda sayısı artan elektrikli araçlar gibi çeşitli yakıtlar kullanan araçlar da var. Ancak, Türkiye’de bunlar da ucuz değil. Uzun vadede şu an en ekonomik ve çevreci çözüm olan elektrikli araçların, ilk satın alma maliyetleri ise hayli tuzlu.

BENZİN FİYATI 22 YIL ÖNCE NEYDİ, ŞİMDİ NE OLDU?

Hızlıca öğrenmek isteyenler için, önce benzinin 22 yıl önceki, 2000 yılındaki fiyatını söyleyelim. 0.58 TL. Her bir litresine 0.58 TL ödenen benzin, ilk 11 yıl sonunda 2011 yılında 4.29 TL iken, bundan 11 yıl sonra, 2022 yılının Haziran ayının tam ortasında, 15 Haziranda 27.51 TL oldu. Yıllara göre benzin fiyatları değişimine baktığımızda, özellikle son yıldaki değişim oldukça radikal.

50 TL KARŞILIĞINDA ALINAN BENZİN MİKTARI NASIL DEĞİŞTİ?

"Zamlardan bana ne, ben hep 50 liralık benzin alıyorum" lafını siz de en az bir kere duymuşsunuzdur. Enflasyonun artmasıyla, benzin fiyatı da yükseldi. Bu esnada "Ben hep 50 liralık alıyorum" diyenler de fiyatlardan nasibini aldı. Benzinin litre fiyatı 2000 yılında 0.59 TL iken, 50 TL karşılığında 85 litre benzin alınabiliyordu. Bugün (16 Haziran 2022), 50 TL ile alınabilecek benzin miktarı sadece 1.82 litre.

Benzin fiyatları dolar kuruna göre yaklaşık benzer oranlarda arttı. Ancak grafikten görülebileceği üzere, son değişiklikte zam oranı dolar kurunun biraz altında. Doların grafikteki gidişatına bakarak, yakın zamanda benzin fiyatının doları, doların benzin fiyatını tekrar artıracağını söylemek mümkün.

Bir yandan da doların TL karşısındaki değeri her geçen gün artıyor. Bunun anlamı aslında Türk Lirası'nın değer kaybetmesi. Asgari ücret, 2013 yılında 437 dolar seviyesindeyken, şu an (bugünün kuru ve asgari ücretiyle) 246 dolara denk.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu