Bozuk ürünleri rafa dizmeyi reddeden işçiler işten atıldı

Mağaza Market Sen, Hakmar’da bozuk ürünleri rafa dizmeyi reddeden bir işçinin işten atıldığını açıkladı. Sendika, kamuoyuna Hakmar’dan alışveriş yapmama çağrısında bulunurken; Tarım Bakanlığı’nın da markette denetleme yapmasını istedi.

Gündem 07.06.2022, 12:37
Bozuk ürünleri rafa dizmeyi reddeden işçiler işten atıldı

Mağaza Market Sen, Hakmar’ın Sakarya Pamukova Şubesi’nde son kullanma tarihi geçen içecekleri rafa dizmeyi reddeden bir işçinin, bu nedenle işten atıldığını açıkladı.

Mağaza Market-Sen yayınladığı açıklamada olayı şöyle anlattı:

BOZUK ÜRÜN SATMADIĞI İÇİN İŞTEN ATILDI

Pamukova’daki Hakmar şubesinde son kullanma tarihi geçen içecekler, Pazarlama Müdürü Aykut Aydın tarafından fiyat verilip “indirimli sat” diyerek 5 yılı aşkın süredir çalışan Mustafa İp’e gönderildi. Mustafa İp son kullanma tarihi geçen ürünleri satmayı reddetti. Ürünleri imha ettiği görüntüleri Bölge Sorumlusu Ahmet İstengi ve Pazarlama Müdürü Aykut Aydın’a gönderen işçi halk sağlığıyla oynamadığı için “vicdansız” ilan edildi. Kısa süre sonra mağazadaki bir işçinin kasadan yanlış ürünler geçmesinin sorumluluğu mağaza müdürü olan Mustafa İp’e yüklendi ve Kod 46 ile işten atıldı.

3 İŞÇİ İŞTEN ATILDI


Mağaza Market-Sen’in verdiği bilgiye göre, Hakmar’da çok sayıda işçi bu zorlamalarla karşı karşıya bırakılıyor. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, Sakarya Erenler’deki Hakmar şubesinde bir işçi önce cirosu düşük çürük domatesleri, bölge sorumlusu tarafından satmaya zorlandı. Ardından da çürük domatesleri sattığı için kod 29 ile işten atıldı. Bu işçi, market sorumlularının kendisi adına, imzasını taklit ederek, “çürük domatesleri ben sattım, suç benim” şeklinde bir dilekçe hazırladığını ve bu dilekçe uyarınca işten atıldığını anlattı. 

Mağaza Market-Sen yaşanan olaylar üzerine, Hakmar’ı boykot etme çağrısı yaptı. Sendikanın yayınladığı açıklama şu şekilde;

“Bozuk ürün sattıran, suçu işçilere yıkan, işçileri işsiz-ekmeksiz bırakan Hakmar patronlarına karşı herkesi işçilere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Hakmar’dan alışveriş yapmamaya çağırıyoruz.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nı tüm Hakmar şubelerini denetlemeye, bozuk ürünler hakkında işlem yapmaya, işçileri değil patronları cezalandırmaya çağırıyoruz.

Çalışma Bakanlığı, tek bir soruşturmaya dahi gerek duyulmadan, delilsiz ve haksız bir şekilde işsiz bırakılan bütün işçilerden sorumludur. Bu sorumluluğunu bakanlığa hatırlatıyoruz. İşten atılan Hakmar işçileri için gerekli soruşturma süreçleri yürütülsün.”

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu