BİK'in Evrensel kararına tepkiler

Gazeteci, yazar, aydın, siyasetçi ve kurum temsilcisi #EvrenselSusmaz etiketiyle yayımladıkları dayanışma mesajlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Gündem 23.08.2022, 13:32
BİK'in Evrensel kararına tepkiler

Basın İlan Kurumu (BİK), gazetemiz Evrensel’in resmi ilan ve reklam yayımlama hakkını tümüyle iptal etti. Eylül 2019’da alınan resmi ilan ve reklam durdurma kararı sebebiyle Evrensel Gazetesi'ne 3 yıldır hukuksuz şekilde ilan verilmiyordu. Alınan son kararla, askıda tutulan bu hak tümüyle iptal edilmiş oldu.

BİK'in bu kararının duyurulmasının ardından birçok gazeteci, yazar, aydın, siyasetçi ve kurum temsilcisi #EvrenselSusmaz etiketiyle yayımladıkları dayanışma mesajlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Üç yıldır @EvrenselGzt'nin resmi ilân almasını hukuksuzca engelleyen Basın İlân Kurumu, dayanaksız ve keyfi bir kararla bu hakkı tümüyle iptal etti. BİK’in boğma girişimine karşı -27 yıldır olduğu gibi- Evrensel emekçilerinin yanındayız. #EvrenselSusmaz

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: Daha geçtiğimiz ay #AYM gazetelere hukuksuz ilan cezalarına 'hak ihlali' dedi! Kararın mürekkebi kurumadan #BasınİlanKurumu @evrenselgzt'ne 'artık sana ilan yok' diyor! Basın özgürlüğü ve haber alma hakkımız #BİK'in keyfi kararlarıyla gasp edilemez!

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik: Basın ilan kurumunun Evrensel gazetesinin ilan hakkını hukuksuz bir şekilde tümüyle iptal etmesinin takipçisi olmaya ve Evrensel ailesinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin: Evrensel Gazetesi; işçilerin, emekçiler, ezilen halkların, Türkiye'de hukuk mücadelesi veren savunmanın gazetesidir susturulamaz! Şimdi Evrensel'le daha çok dayanışmanın zamanı...

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Tepeden aşağıya, bu hukuksuzluklara imza atan kim varsa adil ve bağımsız yargı önünde hesap verecek. Gün Evrensel Gazetesi ile dayanışma günüdür.

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Basın İlan Kurumu ilan hakkını engelleyerek Evrensel’i susturmaya çalışıyor. Bu kararın arkasında holdingler ve tek adam yönetimi var. Ama nafile! Metin katledildiğinden bugüne bu halk hep aynı şeyi söyledi: -Metinler Ölmez #EvrenselSusmaz ! Oku, okut, abone ol!

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu