Beko: Erdoğan'ın gıda enflasyonuyla ilgili ucuz taktiklerine kimse inanmıyor

Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri'nde 13 milyon liralık gıda ürününün imha edildiği iddialarını dile getiren CHP'li Beko, AKP'nin gıda piyasasına müdahale etmeye çalışmasını liyakatsizlik, çaresizlik ve siyasi rant çabası olarak değerlendirdi. Hileli gıda üreten kişinin Tarım Kredi Marketlerinin başına getirildiğine dikkat çeken Beko, "Erdoğan'ın talimatla enflasyonu indireceği ucuz taktiklerine ve masalına kimse inanmıyor" dedi.

Gündem 06.09.2022, 11:56
Beko: Erdoğan'ın gıda enflasyonuyla ilgili ucuz taktiklerine kimse inanmıyor

Cengiz Aldemir/MedyaPort 

Tarım Kredi Kooperatifi Marketlerinde yaşanan skandal iddialarla ilgili Medyaport.net'e konuşan Beko, Erdoğan'ı ucuz taktikler peşinde koşmakla eleştirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 79,60'a yükseldiği rakamlarının doğru olmadığını belirten CHP'li Beko, yıllık enflasyonla ilgili gerçek rakamın ENAG'ın açıkladığı yüzde 176 olduğunu söyledi. Beko, "AKP iktidarının ekonomi politikaları yurttaşlara geçim krizi olarak yansırken ekonomik krizi "dış güçler"e bağlayan AKP Genel Başkanı Erdoğan verdiği talimatla enflasyonla mücadele kapsamında Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde temel tüketim ve et ürünlerinde indirim kampanyası başlatılması halkı kandırma çabasından başka bir şey değildir. AKP Genel Başkanı sayın Erdoğan'ın talimatla enflasyonu indireceği masalına artık kimse inanmıyor. Artık bu ucuz  taktiklerle kimseyi kandıramaz" dedi.

SİYASİ RANT ÇABALARI 

Saray yönetiminin yanlış ekonomi politikaları yüzünden yurttaşların açlıkla karşı karşıya bırakıldığı eleştirisinde bulunan Beko, yapılanların göstermelik ve üzerinden siyasi rant elde etmek için kurgulandığını söyledi. 

ÜRÜNLER ÇÖPE GİDİYOR 

Ağustos ayı içinde Tarım Kredi Marketlerinin iade ambarlarında bulunan 13 milyon 88 bin 788 liralık ürünün yerinde imha edilmesinin basına yansıdığını anımsatan Beko, "Ekonomi krizin artarak devam ettiği Türkiye'de zor günler yaşanmaktadır. Malesef her alanda yapılan yanlışlar gıda stok takibinde de yapılmaktadır. Stok takibinin iyi yapılmamasından dolayı tam 13 milyon lira tutarında ürünün imha edildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu kabul edilecek bir şey değildir. "Almanya bizi kıskanıyor", "Avrupa daha kötü durumda" diyerek yalan algılarla ülkeyi yönetmeye çalışan saray yönetimi en son gıdada yaşanan bu büyük skandalı nasıl izah edecektir?" diye sordu.

HESAP SORULMUYOR 

Ağustos ayında Tarım Kredi Market depolarında imha edilen toplam ürün miktarının 13 milyon 88 bin 788 lira olduğu bilgisini paylaşan Beko, böylesine bir imha rakamının zincir marketlerde yaşanmasının mümkün olmadığının altı çizdi. Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı marketlerin İstanbul Anadolu deposunda 7 milyon liralık malın imha edildiği iddialarını dile getiren Beko, Tarım Kredi Marketlerinde yaşanan skandaların hiç birinin araştırılmadığını ve sorumlulardan hesap sorulmadığı eleştirisinde bulundu. Basına yansıyan verileri paylaşan Beko, " Ortadaki iddialar yenilir yutulur miktarlar değil. İmha edilen gıda miktarı 7 milyon 161 bin lira ile İstanbul Anadolu Depo’da gerçekleştigi ifade edilmektedir. Yine İzmir Depoda 1 milyon 596 bin 983 TL, Mersin Tarsus Deposunda 1 milyon 065 bin 923 TL, Ankara Depoda 702 bin 265 TL, İstanbul Avrupa Deposunda 550 bin 855 TL, Bursa'da 363 bin 803 TL, İzmir Menemen'de 311 bin 142 TL, Konya'da 274 491 TL, Antalya Serik'te 373 bin 076 TL, Sivas'ta 298 bin 814 TL, Samsun'da 124 bin 122 TL, Diyarbakır'da 145 bin 977 TL ve Erzurum Depoda da 119 bin 324 lira olarak ortaya konulmaktadır" bilgisini paylaştı.

HİLELİ GIDA ÜRETEN KİŞİ TARIM KREDİ MARKETLERİNİN BAŞINDA 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Fahrettin Bulut döneminde Tarım Kredi Marketlerinin başına 2021yılında olgunlaştırılmış 10 bin peynir tenekesinin içinden tuz çıkan ve 15 defa hileli gıda üretmekten dolayı ifşa edilmiş bir firmanın ortağı olan Yavuz Mehmet Bulut'un atandığını anımsatan Beko, "Ortaya çıkan bunca skandallarla ilgili olarak yöneticilerden hesap sormak yerine hileli gıda üretiminde Bakanlık belgeli Yavuz Mehmet Bulut’u kamuoyunu da yanıltarak uzun bir süre koruma altına alırken, 10 bin teneke peynirden çıkan tuz skandalından da hiçbir sonuç alınmamıştır. Her konuda olduğu gibi temel gıda ürünü peynir vurgunun zararı da şirket tarafından karşılanmıştır. Gelinen noktada stok verileri takip edilmediği ve firmalardan iadesiz ürün alınmasından dolayı tam 13 milyon lira tutarındaki ürünün imha edilerek çöpe atılması gerçekten üzerinde düşünmesi gereken çok ciddi bir konudur" ifadelerini kullandı.

HANGİ ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ? 

Ağustos ayı itibariyle Tarım Kredi Kooperatiflerinin market depolarında imha edilen ürünlerin neler olduğunun bilinmediğini sözlerine ekleyen Beko,

Bakanlık ve market yetkililerine seslenerek, kamuoyunu bilgilendirme çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)