Beko'dan iktidara: Orman işçilerinin hakkı olan kadrolarını verin

Kamuda geçici iş pozisyonunda çalışanların sürekli işçi kadrosuna ve sözleşmeli personel statüsüne geçirilmelerine rağmen orman işçilerin kapsam dışında bırakılmasının, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan CHP'li Beko, iktidara "Geçici orman işçilerine "kadrolarını verin" çağrısında bulundu.

Gündem 21.09.2022, 10:42
Beko'dan iktidara: Orman işçilerinin hakkı olan kadrolarını verin

Cengiz Aldemir/MedyaPort

Alan çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, geçici orman işçileri ile bir araya geldi. İşçilerin sorunlarını dile getiren Beko Medyaport.net'e konuştu. 

Orman yangınlarıyla mücadele eden mevsimlik işçilerin kendisine, "Sayın milletvekilim bizler yeri geldiğinde canımızı hiçe sayarak, fırtınalı yangın günlerinde amaç tek bir ağacımızın dalına zarar ziyan olmasın diye kilometrelerce hortum çekmek ve dumanlarda zehirlenme, ölüm tehlikesiyle başbaşa kalan tüm arkadaşlarımızın sizden tek ricası seçimden önce herkese bizim sesimizi duyurmanız olacaktır. Yoksa 6 ay çalışmayla ve 6 ay boş gezmeyle ne evdekiler huzurlu olur nede bizler. Çünkü yaz sezonu yani yangın sezonu bitince kışında iş bulunmuyor. Bulsak bile kimse almıyor. Özel sektörde, "ben geçici çalıştırmıyorum." diyor. Bizlere de hakkımız olan kadroların verilmesini talep ediyoruz. Bizim sesimiz olun" diyorlar" sözleriyle sorunlarını dile getirdi.

12 AY DAİMİ İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMALILAR

Orman işçilerinin yangına

ilk ve etkili müdahale için büyük mücadele verdiğini ve bu uğurda yaralanıp, hayatlarını dahi kaybettiklerini anımsatan CHP'li Beko, "Bunun yanı sıra ormanlık alanlarda çalışan işçiler ve aileleri eğitim, barınma, güvenlik, ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik ve düşük kazanç gibi konularda da ciddi sorunlar yaşıyorlar.

Orman teşkilatında sürekli devam eden bir iş olmasına rağmen nedense değilmiş gibi davranılıyor. Oysa orman yangınları yılın 12 ayı devam etmektedir. O nedenle, ormanlarda mevsimlik değil, orman fidan dikimi dahil olmak üzere 12 aylık daimî işçi olarak çalıştırılmalıdır. 

Şu an binlerce insan kadrosuz olarak çalışmaktadır. Öncelikle bu insanların kadrosu verilmeli ve akabinde kuruma alınacak olan insanlarda kadrolu olarak alınmalıdır. Aksi takdirde ormanları koruma şansımız daha da

zorlaşacaktır" dedi.

ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

İşin örgütlenmesi ve çalışma ilişkilerinden kaynaklı riskler göz önüne

alındığında, sektörde çalışma biçimlerinin ve sosyal güvence haklarının bir bütün olarak,

“Anayasaya uygun” bir çerçevede düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Beko, "Geçici orman işçilerinin durumu hem Anayasa’daki eşitlik ilkesine hem de “sosyal devlet” ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir. 

KADRO MORAL VE MOTİVASYON DEMEK

Orman yangınları ile mücadele eden yaklaşık 14 bin geçici işçinin kadro beklentisi içinde olduğunu belirten CHP'li Beko, yangınlarla mücadele eden işçilerin kadroya geçirilmesi ile mücadele azmi, moral ve motivasyonlarınının da yükseleceğini savundu. 

İKTİDARA KADRO ÇAĞRISI

2007 tarih ve 5620 Sayılı Kanun ile kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmelerine rağmen orman işlerinde çalışan işçilerin kapsam dışında bırakılarak mevsimlik işçi olarak çalıştırılmasının kabul edilemeyecek bir haksızlık olduğu eleştirisinde bulunan CHP'li Beko, iktidara seslenerek,  "Orman yangınları her gün artarken işçi sayısının azalması, yangına müdahale eden ekiplerin iş yükünü arttırıyor. Ancak yıllardır kadro bekleyenler ise ölüm riskine karşı karşıya. Ülkemizde birçok kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçiler çalışmaktadır. Mevsimlik işçi olarak adlandırılan bu çalışanlar yılda en fazla 9 ay 29 gün çalıştırılmakta, kadro almamaları için 269 uncu gün çıkışları verilmektedir. İktidar verdiği kadro sözünü unuttu. Orman emekçisinin sesini duyun artık. Geçici orman işçisine üvey evlat muamelesi yapmayın. Ben buradan tekrar hatırlatmak istiyorum; verdiğiniz sözün arkasında durun ve bir an önce bu insanların mağduriyetini gidermek için hepsine hakkı olan kadrolarını verin" çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
19
açık