Bakan Karaismailoğlu: Hızlı tren sefer sayısını 44’ten 56’ya çıkarıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşın yoğun talebi üzerine hızlı tren sefer sayısını 10 Eylül’den itibaren 44’ten 56’ya çıkacaklarını duyurdu. Karaismailoğlu, böylece yolcu kapasitesinin 5 bin 118 kişi artacağını bildirdi.

Gündem 05.09.2022, 15:52
Bakan Karaismailoğlu: Hızlı tren sefer sayısını 44’ten 56’ya çıkarıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşın yoğun talebi üzerine hızlı tren sefer sayısını 10 Eylül’den itibaren 44’ten 56’ya çıkacaklarını duyurdu. Karaismailoğlu, böylece yolcu kapasitesinin 5 bin 118 kişi artacağını bildirdi.

Adil Karaismailoğlu, hızlı tren seferleriyle ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine sefer sayılarında yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirten Karaismailoğlu, “Vatandaşlarımızın hızlı trene yoğun bir ilgisi bulunuyor. Vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda sefer sayılarında yeniden bir düzenlemeye gittik. Hızlı tren seferlerini 10 Eylül’den tarihinden itibaren 44’ten 56’ya çıkarıyoruz” dedi.

Ankara-İstanbul arasında karşılıklı sefer sayısını toplamda 24’e çıkaracaklarını bildiren Bakan Karaismailoğlu, sefer sayılarının Konya-İstanbul arasında 10’a, Konya-Ankara arasında 14’e yükseltileceğini açıkladı.

"ESKİŞEHİR-İSTANBUL ARASINA İLK DEFA SEFER KONULACAK"

Adil Karaismailoğlu, “Ayrıca Eskişehir-İstanbul arasına da ilk defa sefer konulacak. Sabah saat 06:00’da Eskişehir’den İstanbul’a, akşam saat 20:40’ta İstanbul’dan Eskişehir’e, hızlı tren vatandaşlarımıza hizmet verecek” dedi.

Yeni düzenlemeyle birlikte günlük koltuk kapasitesinin Ankara-İstanbul hattında 7 bin 686’dan 10 bin 584’e ulaşacağını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, kapasitenin Konya-İstanbul hattında 3 bin 288’den 4 bin 542’ye, Konya-Ankara hattında 5 bin 796’dan 6 bin 762’ye çıkacağını kaydetti. Sefer sayısının artmasıyla yolcu kapasitesinin toplamda 5 bin 118 kişi artacağını belirten Karaismailoğlu, “Hızlı tren hatlarımızda bir günde ortalama 20 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Kapasite artırımıyla birlikte kapasitemiz yüzde 31 artış gösterecek ve 25 binin üzerine çıkacak” bilgisini paylaştı.

"HIZLI TREN BAĞLANTISINA SAHİP OLAN İL SAYISI 8’DEN 52’YE YÜKSELTİLECEK"

Tüm ulaşım modlarında olduğu gibi demir yolu yatırım ve hedeflerinde de gelecek dönemin yol haritasını oluşturduklarını belirten Karaismailoğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’na göre, hızlı tren bağlantısına sahip olan il sayısını 8’den 52’ye yükseltileceğini kaydetti. Yük ve yolcu kapasitesinde artışa gidileceğini aktaran Karaismailoğlu, demir yolunun yatırımlardaki payının da artacağını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Kim ne derse desin, 20 yıldır olduğu gibi milletimizden aldığımız güçle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan mega projelere imzamızı atıyoruz. Projelerimizi eleştirenler ön saflarda yer almayı marifet sayarken biz, milletimize en iyisini sunmaya devam edeceğiz. Tek derdimiz vatan, ilkemiz çalışmak. Hedefimiz, daha gelişmiş Türkiye’yi, bölgesinde lider, dünyada öncü ülkelerden biri haline getirmektir.”

Yorumlar (0)
11
az bulutlu