Avrupa Anti-SLAPP Konferansı için kayıtlar bugün açılıyor

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) ve Avrupa’daki SLAPP’lere Karşı Koalisyon (CASE), Avrupa SLAPP Karşıtı Konferansı düzenleyecek.

Gündem 08.08.2022, 15:44
Avrupa Anti-SLAPP Konferansı için kayıtlar bugün açılıyor

Kamu Katılımına Karşı Stratejik Dava (SLAPP’ler), gazetecileri kamuya açık konularda bilgi toplama ve yayınlama konusunda korkutarak ve caydırarak ifade özgürlüğünü sınırlamak için güçlü kişiler ve şirketler tarafından kullanılan yasal tehditler ve davalara deniyor. Son 3 yılda Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları, SLAPP’lere karşı güçlerini birleştirdi ve bu da Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’ni bu tür tehditlere somut girişimlerle yanıt vermek ve karşı koymak için harekete geçirdi.

Konferansın amacı, SLAPP’lere karşı Avrupa ve ulusal siyasi ve diğer girişimleri incelemek, gazetecilik üzerindeki etkisini aydınlatmak ve SLAPP’ler tarafından hedeflenen gazeteciler için mevcut finansal ve pratik desteği tartışmak olarak belirlendi.

Konferans, CASE koalisyon üyelerini, SLAPP mağdurlarını, uzmanları, gazetecileri, medya profesyonellerini, avukatları, politika yapıcıları, ifade özgürlüğü savunucularını, akademisyenleri, ombudsmanları, hakimleri ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirecek.

20 Ekim’de Strazburg’da düzenlenecek konferans, canlı yayınlanacak. Çevrimiçi ve yüz yüze kayıtlar bugün açıldı.

Yorumlar (0)
20
açık