Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde TOBB vurgunu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ alanının, Başbakanlık Söğütözü Lojmanları'nın bulunduğu alanın, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten hemen önce, tarla iken araziye çevrilip Hazine'ye devredildiğini, sonra da TOBB'a devredildiğini açıkladı. Mimarlar, "hukuksuz devir" dedikleri bu devir işlemini yargıya taşıyacağını duyurdu.

Gündem 09.09.2022, 09:54 09.09.2022, 23:09
Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde TOBB vurgunu


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde olan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten hemen önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredildiğini açıkladı.
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başbakanlık Söğütözü Lojmanları ve arazisinin, 27/6/2018 tarihinde; Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İller Bankası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan bir protokol ile TOBB’a devredildiğine dikkat çekti.
 
 'AOÇ'DEKİ BU HUKUKSUZLUĞU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'


Atatürk Orman Çiftliği’ndeki bu hukuksuzluğu yargıya taşıyacaklarını belirten Candan, "Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine ihanet edenleri yargı önüne çıkartmak boynumuzun borcu. Bilgi edinme kanunu çerçevesinde  söz konusu protokolü, kurul kararlarını, resmi yazıyla protokolü imzalayan ilgili kurumlardan talep ettik" dedi. AOÇ'nin TOBB’a devredilme protokolünü yargıya taşıyacaklarının altını çizen Candan şunları ifade etti: “Paha biçilmez ve Atatürk'ün bize şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği arazileri umarsızca talan ediliyor, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına aykırı kullanımlarla ranta açılıyor. Atatürk Orman Çiftliği arazileri, bugün toprak bütünlüğünün yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetmiştir. AOÇ arazileri halkındır devredilemez, kiralanamaz ve satılamaz. TOBB’a devredilme protokolünü yargıya taşıyacağız."

'TARLA VASFINDAN ARAZİYE ÇEVİRİLİP, DEVREDİLDİ'


Başbakanlık Söğütözü Lojmanlarının bulunduğu arazinin daha önce Atatürk Orman Çiftliği‘ne ait tarla vasfında olduğunun; devir protokolünün imzalanmasından hemen önce arsaya çevrilerek hazineye devredildiğinin de altını çizen Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: "Böylece söz konusu taşınmazların TOBB adına tapu tesciline uygun hale getirilmesi sağlanmıştır. Söz konusu taşınmazın devrinde herhangi bir ihale süreci yaşanmamakla beraber TOBB tarafından taşınmaz için hazineye 53.314.072,27 TL ödeme yapılarak 7/2/2019 tarihinde TOBB adına tapu tescili yapılmış.  TOBB ETÜ AOÇ alanında ağaçlandırma adı altında Kampüs geliştirme alanı olarak kullandığı ve  sonunda da devrinin yapıldığı süreç, hukuka aykırıdır, Atatürk Orman Çiftliği alanları devredilemez, özel üniversitenin  kampüsü ve kullanım alanı haline getirilemez. Atatürk Orman Çiftliği Tilki Çukuru mevkini kupon arazi olarak gören iktidar ve TOBB’un gizli kapaklı hukuksuzluğunun peşini bırakmayacağız.Tilki Çukuru mevkii 2096 ada 20 parsel olarak adlandırılan  407 bin metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği arazisidir. TOBB ETÜ’ye AOÇ arazilerinin Başbakanlık Lojmanlarının Gazi Anadolu Lisesi ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Yedek Parça Depo Müdürlüğü binalarının devrini yargıya taşıyacağız. Atatürk Orman Çiftliği alanları TOBB’a peşkeş çekilemez, sürecin yakın takipçisiyiz."

Yorumlar (0)
11
az bulutlu