Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri: Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu yalnız değildir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri, “Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu yalnız değildir. Savunduğu değerleri paylaşan binlerce meslektaşı yanındadır” ifadelerini kullandı.

Gündem 03.08.2022, 12:00
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri: Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu yalnız değildir

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri, “Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu yalnız değildir. Savunduğu değerleri paylaşan binlerce meslektaşı yanındadır” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri imzasıyla yapılan açıklamada, “Cezasızlığın arsız rahatlığı içinde şiddetin şiddetini ve şeklini daha da ilerleten saldırganlar bu kez de konusunda uzmanlığını ve yetkinliğini hepimize ve dünyaya kanıtlamış olmasının yanı sıra, yaşadığı topluma karşı bilim insanı olmasının verdiği sorumlulukla bir ömürde elde ettiği bilimsel birikimini tüm medyada özveri ile sizlerle paylaşan, değerli Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un canına kast edecek raddeye ulaşmışlardır” denildi.

Sağlıkta şiddet sarmalının hekimlik mesleğinin uygulanabilirliğini her geçen gün daha kısıtlar hale geldiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Siyasilerin konuyu görüşmek için bile bir araya gelemedikleri bir ortamda, bizler daha fazla şiddete artık tahammül kalmadığını, dünyadaki uygar örnekleri gibi, sağlık ortamında bir an evvel barış ortamının yasalarla sağlanmasının, siz halkımıza daha iyi hizmet verebilmemizin tek yolu olduğunu tekrar hatırlatmak gerekmesinin üzüntüsü içindeyiz.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ile aynı sıralarda oturduk, öğrenci olduk, aynı sınavlardan geçtik hekim olduk ve ömrümüzü verdiğimiz mesleğimizde aynı yollardan yürüdük, aynı uygar dili konuştuk. Klasik bir cümle ile diyoruz ki, hepimiz Esin’iz. Aşı karşıtlığı ya da benzer bir konuda böyle değerli bir uzmanın görüşünü eleştirmek, söylediklerini çürütmek için tüm dünyada konuşulan dil aynıdır ve bunun dışında sadece ifade özgürlüğü sınırları içinde kalması gereken mesnetsiz iddialar ve kuru gürültülerin toplum adına kabul edilmesi değil, muhatap alınması bile kabul edilemez. Ayrıca aşı karşıtlarının tüm dünyada yavaş yavaş belirginleşen özel bir durumu da vardır. Aşı tavsiye eden hekimlerin endüstriden menfaat temin etmeleri iddialarının tam aksine, aralarından bir kısmının, aşı karşıtlığını medya oyunları ile maddi kazanca dönüştürdükleri artık gizlenemez bir gerçektir. Hal böyle iken, bilimin sağlam gücü karşısında tüm tezleri eriyen bir takım kötü niyetliler, cezalandırılmayan şiddet ortamının avantajını kullanarak tehdit ve sindirme yoluna sapmışlardır. Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu yalnız değildir. Savunduğu değerleri paylaşan binlerce meslektaşı yanındadır. Bıçak kemiğe dayanmıştır, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sağlık ortamını bu şiddet sarmalından çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu