Alican Önlü’den Fuat Oktay’a Gülistan Doku nerede? sorusu

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 3 yıldır kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'yu yeniden Meclis gündemine taşıdı. Alican Önlü Gülistan Doku'yu ve Doku'nun kaybolmasında baş şüpheli Zaynal Abarakov'u, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

Gündem 18.11.2022, 14:57
Alican Önlü’den Fuat Oktay’a Gülistan Doku nerede? sorusu

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 3 yılı aşkın bir süredir kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’yu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yeniden sordu. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Önlü, “baş şüpheli Zaynal Abarakov’un isminin geçtiği yerler daksille silinerek meclis kayıtlarına sansürlü olarak eklenmiştir” dedi.

Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Kanunlar ve kararlar başkanlığına bu durum sorulduğunda ‘Kişisel Verilerin Koruması Kanunu’ kapsamında değerlendirildiğini, Zaynal Abarakov hakkında kesinleşmiş bir ceza olmadığı için isminin olduğu yerlerin silindiğinin bildirildiğini” aktaran Alican Önlü, “Ancak aynı önergede Gülistan Doku’nun ismi silinmeden durmaktadır. Anlaşılmaktadır ki ‘Kişisel Verilerin Korunması’ yalnızca Zaynal Abarakov için uygulanmaktadır” dedi.

Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları gündeme getirdi: “Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan ve şüpheli şekilde ortadan kaybolan Gülistan Doku’nun son görüştüğü kişi olan erkek arkadaşı Zeinal Abarakov’un adli kontrol altında olmasına rağmen 6 aydır imza atmaya gitmediği iddia edilmektedir.

İddialara göre Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun soruşturma dosyasındaki tek şüpheli konumunda olan Zeinal Abarakov’un ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçuyla 15 günde 1 imza atma şartı ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldığı ancak Abarakov’un adli kontrol şartlarını yerine getirmediği, telefonuna ulaşılamadığı ve adresinde olmadığı 24 Ağustos 2022’deki emniyet tutanaklarına yansımıştır. Haberlere yansıyan bilgilere göre adli kaynakların 18 Mart’ta Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildiği, kendisine ulaşılamadığı için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli kontrol talebinin 3 kez ayrı tarihlerde yazı yazdığı, Alanya İlçe Emniyet müdürlüğünü’nün ise 3 Ekim’de Zeinal Abarakov’a tebliği yazılı ve sözlü olarak aktarıldığı ifade edilmektedir. Ancak Doku’nun avukatı Ali Çimen kararın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hala kararın uygulanmadığını belirtmektedir.”

Önlü bu bilgiler doğrultusunda, Fuat Oktay’dan şu sorulara yanıt istedi:

OKTAY'DAN YANIT BEKLEYEN SORULAR

  • 1000 günü aşkın süredir kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun soruşturmasının baş şüphelisi konumunda bulunan Zeinal Abarakov’un 6 aydır adli kontrol şartlarını yerine getirmediği iddiaları doğru mudur?
  • Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “Adlî kontrol hükümlerini isteyerek yerine getirmeyen şüpheli veya sanık hakkında, hükmedilebilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı mercii hemen tutuklama kararı verebilir.” 112. Maddesi neden Zeinal Abarakov için uygulanmamaktadır?
  • Gülistan Doku hakkında devam eden soruşturma şu anda ne aşamadadır? Soruşturmada yeni bir bilgi, bulgu, delil veya veriye ulaşılmış mıdır?
  • Gülistan Doku’nun şüpheli bir biçimde kaybettirilmesinden bir gün öncesinde Zaynal Abarakov tarafından alıkonulduğu ortaya çıkmışken Zaynal Abarakov’un ailesi hakkında neden bir soruşturma başlatılmamıştır? Zaynal Abarakov ve ailesinin olay gününe dair verdiği ifadelerin birbiriyle çelişmesine rağmen neden soruşturma bu kapsamda ele alınmamıştır? Bu kişi ve polis memuru babasını hangi güçler korumaktadır?
  • Gülistan Doku’nun intihar ettiği algısı üzerinden yürütülen arama çalışmalarına gösterilen özen neden cinayet şüphesi üzerinden devam ettirilmemiştir? Gülistan Doku’nun kaybettirilmesi neden bir cinayet davası olarak değerlendirilmemektedir?
  • Zaynal Abarakov şu an nerede yaşamaktadır? Yurt dışına kaçırıldığı iddiaları soruşturulmakta mıdır?

Yorumlar (0)