Ziraat mühendislerinin istihdam sorunu Meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, ziraat mühendislerinin istihdam sorununu Meclis gündemine taşıdı. Turan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, kamuya neden az sayıda ziraat mühendisi alındığını sordu.

Güncel 21.07.2022, 12:31 21.07.2022, 12:38
Ziraat mühendislerinin istihdam sorunu Meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan Ziraat Mühendislerinin istihdamını TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Turan önergede, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 02.06.2022 tarihinde internet sitesinde yayımladığı personel ilanına göre toplamda 1800 personel alımı gerçekleştirileceği duyurulmuştur. Bakanlık, alacağı 1800 personelden sadece 523 kişiyi ziraat mühendislerine ayırmıştır" dedi. Türkiye’de her yıl yaklaşık 40 üniversiteden ortalama 4 bin öğrencinin ziraat bölümünden mezun olduğunu hatırlatan Turan, şunları ifade etti: "Fakat ziraat mühendislerinin büyük bir kısmı, Tarım Ve Orman Bakanlığında personel alımlarının az olmasından dolayı kendi mesleklerini icra edememektedir. Birçok ziraat mühendisi, kendi mesleklerinin dışında asgari ücretle çalışmak zorunda kalmaktadır.”

HDP'li Rıdvan Turan Bakan Kirişçi'den şu sorulara yanıt istedi:

" - Tarım ve Orman Bakanlığının ziraat mühendisi personel alım sayısını düşük tutmasının nedenleri nelerdir?

- Bakanlığınız bünyesinde ziraat mühendisi istihdam sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalar nelerdir? Eğer yok ise olmamasının nedenleri nelerdir?"

Yorumlar (0)
28
az bulutlu