Yargı, Atatürk Orman Çiftliği manzaralı Söğütözü rezidanslarında plan değişikliğini iptal etti

Yargı, Atatürk Orman Çiftliği manzaralı Söğütözü rezidanslarında kamu ve hukuka aykırı plan değişikliğini iptal etti.

Güncel 10.06.2022, 10:05
Yargı, Atatürk Orman Çiftliği manzaralı Söğütözü rezidanslarında plan değişikliğini iptal etti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çankaya ilçesi, Söğütözü Mahallesi, 16136 ada, 7 parsel ile 16373 ada, 1 parsel taşınmaza ilişkin yapılan 1/5000 ölçekli KDGPA sınırı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğinin onayına dair Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14.02.2017 tarih ve 347 sayılı kararının iptali istemiyle dava açmış, dava da reddedilmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, red kararını bir üst mahkemeye taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5.İdari Dava Dairesi istinaf incelemesinde davayı kabul ederek söz konusu planı iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şöyle konuştu:

“Söğütözü’nde YDA inşaat tarafından yapılan Söğütözü rezidans ve ofise açtığımız en son davada, bilirkişi raporlarında emsal olarak yakın parselinde bulunan Togo İkiz Kulelerinin yapılaşma koşulları örnek gösterilmişti ve sonuçta Togo ikiz Kulelerinin başına gelen Söğütözü rezidansın da başına geldi ve mahkeme kentsel dönüşüm alanı sınırlarını iptal etti.

Çukurambar sizlere ömür diyen rant odaklı kentleşme politikalarına karşı mücadeleyi hiç bırakmadık. 2011 yılından bu yana defalarca plan değişikliği ile ayrıcalıklı emsal artışı ile Togo benzeri bir kent suçu örneği olan, mülkiyeti Türkiye Tarım Kredi Kooperatifler Birliği Genel Merkezinde olan ve kat karşılığı YDA inşaat tarafından yapılan Söğütözü Rezidans’ında kentsel dönüşüm alan kararları iptal edildi. 2017 de Gökçek döneminin ayrıcalıklı imar alanlarından olan plan değişikliğine açtığımız dava reddedilince, davayı bir üst mahkemeye taşıdık. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi de planları iptal etti. Bitmiş olan ve kat mülkiyetinde olan tüm yapılar hukuka aykırı hale geldi.”

Yorumlar (0)
30
açık