Valilik 1 kişi dedi, görgü tanıkları 2 kişi öldü diyor

Van'ın Saray ilçesi Karahisar Köyü'nde göçmenleri taşıyan minübüse ateş açıldı, Valilik 1, görgü tanıkları 2 ölüm var diyor. Olayın yaşandığı köyde, görgü tanıkları yaşananları Medyaport'a anlattılar:

Güncel 05.07.2022, 11:32
Valilik 1 kişi dedi, görgü tanıkları 2 kişi öldü diyor

Van’ın Saray ilçesine bağlı Karahisar köyünde göçmenleri taşıyan bir minibüse, jandarma tarafından, “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açıldı. Minibüsün şoförü, organizatörlük yapan şahıs ve çok sayıda göçmen olay yerinden kaçtı. Yaşanan olayın ardından Van Valiliği “minibüsün lastiklerine ateş açıldığını ve seken kurşunlardan dolayı bir sığınmacının yaşamını yitirdiğini” duyurdu. Olayın yaşandığı Karahisar Köyü sakinleri ise ateş açılması sonucu 2 kişinin öldüğünü gördüklerini iddia etti.

Olay dün saat 16.00 sıralarında yaşandı. İçinde göçmenleri taşıyan minibüs Koçbaşı Köyü’nden Karahisar Köyü’ne doğru seyir halinde ilerlerken Jandarma 'dur' ihtarında bulundu. Araç durmayınca jandarma ve korucular tarafından ateş açıldı. Yaşanan olayda 4 yaşındaki bir göçmen çocuk yaşamını yitirdi. Valilik yapmış olduğu açıklamada 1 kişinin yaşamını kaybettiğini ve 12 göçmenin ise hafif şekilde yaralandığını belirtirken, görgü tanıkları olay yerinde 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4 kişinin de ağır yaralı durumda olduğunu gördüklerini iddia etti.

KEMAL TOSUN (MUHTAR): ‘AĞIR YARALI DURUMDA 4 KİŞİ VARDI’

Olayın yaşandığı Karahisar Köyü'nün muhtarı Kemal Tosun yaşananları anlattı. Tosun, minibüse iki kez ateş açıldığını. Her iki seferinde de 40-50'şer kez ateş edildiğini belirtti. Tosun'un ifadelerine göre minibüsten inip kaçanların tamamı erkek göçmenlerden oluşuyordu. Kaçan göçmenlerden 30'u güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Kadın ve çocuklardan oluşan 16 kişilik bir göçmen grubu da köyde bulunan bir samanlığa sığındı.

Toplam 52 kişiden oluşan göçmen grubunun içinden 1 kişinin Suriyeli bir Kürt kadın, geri kalanın ise Afganistan uyruklu göçmenler olduğunu belirten Tosun, “Ondan sonra savcı bey gelip ifadeleri aldı ve kontrol etti. Kaymakam bey geldi. Alay komutanı ve Vali Bey gece geldiler. Ondan sonra götürdüler. Arabayı da alıp götürdüler. Ağır yaralı durumda olan 4 kişi vardı. Onları aniden Saray ilçesine gönderdiler. Ardından Van’a sevk ettiler. Akşam Kaymakam Bey, Başhekime telefon açtı. Bu 4 kişinin durumlarının iyi olduğunu söyledi. Diğerlerinin de ayaktan yaraları vardı.

DİNDAR TOSUN (KÖY SAKİNİ): ‘ÇOCUK SAAT ON’A KADAR BURADA BEKLİYORDU’

Köy sakinlerinden Dindar Tosun ise olayın yaşandığı sırada tarlada çalıştığını, silah sesleri üzerine köye geldiğini belirterek, “Bizler olay yerine gelene kadar çocuk cenazesi burada bekliyordu. Çocuğun başında boş kovanlar vardı” dedi. Dindar Tosun, “Çocuk saat 10’a kadar burada bekliyordu. Burası çıkmaz sokak. Daha da gidemedi araç. Burada bekledi. Araç burada bekledikten sonra ateş açıldı. Burada bulunan kan yaralılara ait. Araçta Pakistan, Suriye ve Kürt aileler vardı” ifadelerini kullandı.

HAMİDE CAN (KÖY SAKİNİ): ‘İKİ KİŞİ BU ALANDA HAYATINI KAYBETTİ:

Minibüsün ateş açılarak durdurulduğu çıkmaz sokakta evi bulunan köy sakini Hamide Can, silah sesleri ile birlikte çocuklarının yanına koştuğunu ve küçük kızını eteğinin altına aldığını belirtti. Can, olay anında yaşananları şöyle anlattı: “Bütün cenazeler benim evimin kapının önüne serildi. Ben de o ara yararlılara su ve ayran getirdim. Canımızı zor kurtardık. İki kişi bu alanda hayatını kaybetti.”

Yorumlar (0)
28
az bulutlu