Uğur Mumcu katledilmesinin 29. yılında anıldı

Araştırmacı Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu katledilmesinin 29. yılında, katledildiği evinin önünde adına yapılan anıta karanfiller bırakılarak anıldı. Kar ve soğuğa rağmen yoğun katılımın olduğu anmada, anıta karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı.

Güncel 24.01.2022, 12:49 24.01.2022, 16:03
Uğur Mumcu katledilmesinin 29. yılında anıldı

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu, katledilmesinin 29. Yılında, katledildiği yerde, evinin önünde, adına yapılan anıta mumlar yakılıp, karanfiller bırakılar anıldı. Önce Mumcu’nun evinde ailesi ile görüşen daha sonra anıta karanfiller bırakan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Uğur Mumcu’nun, gerçekleri araştırma uğruna hayatını rahatlıkla feda edebilecek bir yiğit” olduğunu söyledi. Anmaya, eksi 6 derecelik soğuk ve kar yağışına rağmen geniş katılım oldu. Anmada, sahne alan Grup RED şarkılarını Uğur Mumcu için söyledi.

Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu, 29 yıl önce bugün aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirmişti. Mumcu cinayeti halen aydınlatılmazken, Mumcu, aradan geçen 29 yıla rağmen unutulmadı.

SOĞUK VE KAR KATILIMI ENGELLEYEMEDİ

Mumcu için bu yıl Ankara Çankaya’daki evinin önünde bir anma düzenlendi. Anmaya, eşi Güldal Mumcu, çocukları Özge ve Özgür Mumcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Anadolu Güçbirliği Konfederasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, ADD, Cumhuriyet Okurları ile çok sayıda vatandaş ve sevenleri katıldı.

Uğur Mumcu Sokağı'nda toplanan yüzlerce kişi, Mumcu'nun gericiliğe karşı mücadelesini devam ettirme sözü verdi, suikastin arkasındaki sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. Eksi 6 derecelik soğuk ve kar yağışına rağmen katılımın yoğun olduğu anmada, Mumcu adına yapılan anıta karanfiller bırakılıp, mumlar yakıldı. Ayrıca çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi’nin bugünkü sayısının da bırakıldığı anmada, Uğur Mumcu Parkı’ndaki ağacın etrafına Mumcu’nun yazılarından kesitler yerleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre Mumcu ailesinin evinde, aile bireyleri ile görüştü. Bu arada sahnede olan Grup RED türkülerini, şarkılarını Mumcu anısına söyledi. Hep birlikte “yiğidim aslanım” türküsünün söylendiği mini konserin ardından Kemal Kılıçdaroğlu ve Mumcu ailesi önce Faili Meçhuller Anıtına karanfiller bıraktı. Daha sonra da Uğur Mumcu Anıtı’na karanfiller bırakıp, mum yakan Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklama yaptı.

KILIÇDAROĞLU, ‘KİMSE UĞUR MUMCU’YU UNUTMASIN’

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Acısı hala yüreğimizde dinmedi, dinmeyecek. Onun önderliğinde, yol göstericiliğinde bütün medya dünyasının ortak çaba harcaması benim en büyük arzumdur. Eğer biz olayların ayrıntılarını öğrenebilirsek, kamuoyuna bütün bunları ayrıntılı şekilde aksettirebilirsek görevimizi yapmış oluruz. Gazeteciliğin zor olduğunu biliyorum. Hele bugünkü koşullarda gerçekleri yazmak son derece zor ama hiç kimse Uğur Mumcu’yu unutmasın. Gerçekleri araştırma uğruna hayatını feda edebilecek bir yiğitti o; O yiğidi her yerde, her zaman, her ortamda anacağız.”

Sokağın her iki taraftan polis barikatları ile kapatıldığı, gelenlerin aranarak sokağa alındığı anmada, Çankaya Belediyesi de sıcak çorba ve çay dağıttı. Genci, yaşlısı, çocuğu her yaştan insanın katıldığı anmada, katılımcılar Mumcu Anıtı önünde fotoğraflar çektirmek için de adeta yarıştı.

Katılan herkesin ortak çağrısı ise “bir daha kimsenin katledilmemesi için, bu ve diğer katliamların perde arkasındakilerin de açığa çıkarılıp, yargılanması” oldu.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu