Bartın'da maden ocağında grizu patlaması oldu: 2 işçi öldü, halen yer altında 35 işçi kurtarılmayı bekliyor

Amasra Bartın'da TKİ'ye bağlı maden ocağında, eksi 350 kotunda patlama meydana geldi. Patlamada resmi açıklamalara göre 2 işçi yaşamını kaybetti, 20 yaralı var. Halen 35 işçi de kurtarılmayı bekliyor.

Güncel 14.10.2022, 19:35 15.10.2022, 09:16
Bartın'da maden ocağında grizu patlaması oldu: 2 işçi öldü, halen yer altında 35 işçi kurtarılmayı bekliyor

Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağında patlama meydana geldi. Çok sayıda ambulans sevk edildi. Patlamanın meydana geldiği yerde 47 işçinin bulunduğu, 12’si çıkarılırken, halen 35 işçinin yer altında olduğu açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun olay yerine gittiği bildirildi.

Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TKİ) Amasra Müessese Müdürlüğü’nde saat 18.15 sıralarında yeraltında patlama meydana geldi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne giderek, incelemede bulundu. Vali Arslan ocaktan çıkan bir işçi ile "Kim çıktı aşağıdan? Durum nedir?" diye konuştu. İşçi de "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz- duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, "-300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı. Bütün ekiplerimiz seferber. Şu an 6. yaralımızı çıkarıyoruz." dedi.

Olay yerine sevkedilen AFAD’dan yapılan açıklamada da “Amasra Taşkömürü İşletmesinde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

14 İŞÇİ ÇIKARILDI, 35 İŞÇİ KURTARILMAYI BEKLİYOR

Halk TV canlı yayınına bağlanan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır: "Grizu patlaması şüphesi var. İçeride 87 arkadaşımız vardı. 6 tanesi hareketsiz görünüyor. Tahliye ekiplerinin olaya müdahalesi sürüyor. 14 kişi işçi madenden çıkarıldı" açıklaması yaptı.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı da kazaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, 3 savcının görevlendirildiğini duyurdu.

Öte yandan NTV’ye açıklama yapan Türk-İş’e bağlı Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, patlamanın trafodan kaynaklı grizu patlaması olduğunu söyledi. Yeşil’in, patlamanın meydana geldiği bölümden 12 işçinin çıkarıldığını, 35 işçinin halen yer altında olduğunu söylediği aktarıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığında, Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Zonguldak Milletvekilleri Deniz Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş'tan oluşan CHP Heyeti de incelemede bulunmak için Amasra'ya gitmek üzere yola çıktı.

‘GEÇMİŞ OLSUN’ MESAJLARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yaşanan patlama sonucu yer altında mahsur kalan işçi kardeşlerimizin bir an önce kurtarılmasını diliyorum. Dualarımız, can kaybının yaşanmaması için." dedi.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da mesajında şunları ifade etti: "Bartın-Amasra’da maden ocağında bir patlama meydana geldiğini üzüntüyle öğrendim. Herhangi bir can kaybı yaşanmamasını ve tüm işçilerimizin sağ salim bir an evvel göçük altından tahliye edilmesini temenni ediyorum. Dualarımız maden emekçilerimiz için…"

'2 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ, 20 YARALIMIZ VAR'

Patlamaya ilişkin sosyal medyadan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bartın’da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var" paylaşımı yaptı. Bakan Koca, "Patlamanın yaşandığı yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 Ambulans, 1 Acil Müdahale Aracı ile toplam 149 personel görevlendirilmiştir. Acı haberleri azaltmak, tüm Türkiye’ye iyi haberler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun" dedi.

Yorumlar (0)