AYM: BİK cezalarında sistematik sorun var, kararlar cezalandırma aracına dönüştü

BirGün, Evrensel, Cumhuriyet ve Sözcü’nün aralarında bulunduğu gazetelerin Basın İlan Kurumu'nun (BİK) ilan kesme cezaları hakkında yaptığı başvuruyu karara bağlayan AYM, söz konusu BİK kararlarının sistematik bir sorun olduğuna ve ilgili düzenlemenin bir cezalandırma aracına dönüştüğüne vurgu yaparak hak ihlali kararı verdi.

Güncel 10.08.2022, 10:46
AYM: BİK cezalarında sistematik sorun var, kararlar cezalandırma aracına dönüştü

Anayasa Mahkemesi, BirGün, Evrensel, Cumhuriyet, Sözcü’nün de aralarında bulunduğu gazetelerde yayımlanan haber ve köşe yazılarını gerekçe göstererek Basın İlan Kurumu tarafından verilen resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezalarının ifade ve basın özgürlüğüne aykırı olduğuna hükmetti. İhlalin yapısal sorundan kaynaklandığına karar veren Yüksek Mahkeme çözümü için keyfiyetin TBMM'ye bildirilmesine ve pilot karar usulü uygulanmasına karar verdi. Ceza kesilen gazetelere tazminat ödenecek.

Anayasa Mahkemesi, aynı konudaki 14 bireysel başvuru dosyasını birleştirerek karar verdi. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, başvurucu gazetelerin resmî ilan ve reklamlarının çeşitli sürelerle kesilmesi şeklindeki cezaların ifade ve basın özgürlüklerine yönelik bir müdahale olduğu kabul edildi.

Yorumlar (0)
20
açık