Hukukçulardan Evrensel'e destek

Genel 16.09.2022, 13:11
Hukukçulardan Evrensel'e destek

Aralarında avukatlar, akademisyenler, baro başkanları, eski baro başkanları, YARSAV ve Yargı-Sen yöneticileri, hukukçu milletvekillerinin de bulunduğu 720 hukukçu, “Hukuksuzluklara karşı Evrensel'in yanındayız” dedi.

Basın İlan Kurumunun gazetemizin resmi ilan hakkını hukuksuz biçimde iptal etmesine karşı gazetemize dayanışma ilanı gönderen yüzlerce hukukçu şu mesajı paylaştı:

“Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel gazetesiyle ilgili Eylül 2019’dan bu yana resmi ilan ve reklam durdurma kararını, kesin iptal kararına dönüştürmüştür. Üstelik BİK, bu kararını, Anayasa Mahkemesi’nin Evrensel'in de dahil olduğu gazetelerle ilgili resmi ilan ve reklamları durdurma kararının Anayasanın 26 ve 28. maddesinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünü ihlal ettiğini tespit eden pilot kararından 1 hafta sonra vermiştir. Böylece BİK, fiili olarak AYM kararını "tanımadığını" da beyan etmiş, hukuksuz kararlarında bir eşiği daha aşmıştır.

Evrensel gazetesi 27 yılı aşkın bir süredir emekle, dayanışmayla yayın hayatını sürdürmüş; muhalif olması nedeniyle pek çok hukuksuz cezai ve mali yaptırımla karşılaşmıştır. Evrensel'e verilen bu ceza, tüm muhalif basına ve kamuoyuna verilmiş bir gözdağıdır. Basını susturma, halkın haber alma hakkını engelleme girişimidir.

Biz aşağıda imzası bulunan hukukçular olarak; hak, özgürlük ve adalet mücadelemizin ses verenlerinden biri olan Evrensel gazetesinin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)