Divriği’nin yöresel ürünleri için markalaştırma atağı

Sivas’ın Divriği İlçesi’nin tarım ve hayvancılık potansiyelini açığa çıkartarak ekonomiye kazandırmak için faaliyet gösteren Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (DİVKOOP), köylerde yaşayan üretici kadınların fiziksel koşullarının iyileştirerek , yöresel ürünlerin çeşitlendirilmesi ve markalaştırılması için eksikliklerin tespitine yönelik saha çalışması başlattı.

Genel 13.06.2022, 15:22 13.06.2022, 15:24
Divriği’nin yöresel ürünleri için markalaştırma atağı

Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (DİVKOOP), İlçenin marka olabilecek ürünlerin çeşitlendirilmesine yönelik saha çalışması başlattı.

Editör'ün haberine göre; DİVKOOP Başkanı Cafer Yıldız, köylerde yaşayan üretici kadınların fiziksel koşullarının iyileştirerek , yöresel ürünlerin çeşitlendirilmesi ve markalaştırılmasının önemini bildiklerini ve bı konuda çalışmaya start verdiklerini söyledi.

DİVKOOP üreticileri için düzenlediği peynir saha çalışmasına Ziraat Mühendisi Ferit Uzunoğlu ve eşi Gudren Wagner, ‘Edremit’te peynir üreticileri’, ‘Peynir Aşkına Kitabı’nın yazarları Neşe Biber Aksoy ve Berrin Bal Onur, TURYİD Başkan Yardımcısı Tayyar Zaimoğlu katıldı.

Yapılan saha çalışmasında Divriği İlçesi’ne bağlı Olukman, Arıkbaşı ve Çiğdemli Köylerinde yaşayan  ve peynir üreten üreticiler ziyaret edildi.

Ziyaretçiler yöresel salamura peynirinin yapımını detayları öğrenirken,  bölgeye özgü “Kuru kaymak” yapımına da tanıklık etti.

Ziraat Mühendisi Ferit Uzunoğlu ve eşi Gudren Wagner, Divriği yöresinde doğanın endemik bitkilerle dolu olması karşısında şaşkınlık yaşadıklarını ve bu duruma hayran olduklarını dile getirdiler.Ziraat Mühendisi Uzunoğlu, meraların zenginlikleri ve burada otlayan hayvanların sütlerinin çok kaliteli olduğunu belirtti.

Yöresel Peynir çeşiti olan salamura peyniri deneyen Neşe Biber Aksoy ve Berrin Bal Onur, peynirin geliştirilmeye çok açık olduğunu,  bölge de yetişen farklı otlarla farklı bir aroma yaratılabileceğini belirttiler.

Saha çalışmasına ev sahipliği yapan DİVKOOP Başkanı Cafer Yıldız, köylerde yaşayan üretici kadınlara destek vermek için eksiklikleri gözlemlediklerini, bu eksiklikleri giderilmesi konusunda projeler geliştirerek üreticilere destek vermek istediklerini dile getirdi.  Başkan Yıldız, peynir ve kuru kaymak üreten kadınların bu çalışmadan çok memnun oldukları belirterek, kadınlara daha farklı peynir çeşitleri öğreterek ekonomilerini iyileştirmek istediklerini ifade etti.

Saha çalışmasının sonucunda farklı peynir çeşitleri denenerek ilçenin yöresel peynirlerinin çeşitlendirilmesi, sofra peyniri dışında peynir türleri üretilerek daha büyük müşteri kitlesine ulaşabileceği , özellikle kuru kaymak konusunda coğrafi işaret alınması için girişimlerde bulunması sonuçlarına varıldı.

Diğer yandan Turyid Başkan Yardımcısı Cafer Tayyar Zaimoğlu ise Divriği ilçesinde bulunan  Ulu Cami başta olmak üzere Seyir Terası, Tuğut köyündeki  farklı mimari yapı ve doğanın eşsiz güzelliğinden çok etkilendiğini belirterek, ilçenin kültürel turizm açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu