30.03.2022, 00:03

Enerji şirketi sadece otopark işletirse

Halktan toplanan vergilerle kurulan devlete ait bir enerji şirketi, bir genel müdürü, sık sık değişen 5 yönetim kurulu üyesi ve birkaç personeli ile sadece Ankara’nın göbeğinde otopark işletirse enerji üretimi nasıl artar, elektrik fiyatları nasıl düşer?

“Olur mu böyle şey” diyorsanız, Ankara’da trafiğin en yoğun olduğu Atatürk Bulvarı ve Tunus Caddesi üzerinde arabanızı park ettiğiniz o devasa otoparkın tabelasına dikkatli bakın lütfen, bir yerlerinde “Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.” yazısını zor da olsa göreceksiniz muhtemelen.

Lafı uzatmadan ve “beşli çete” denilmesini yasaklayan, “şirketlerin itibarını sarsacak yayın yapan gazetecilere 3 yıla kadar hapis cezası” getiren AKP’nin teklifi Meclis’ten geçip yasalaşmadan anlatalım ki başımıza bir iş gelmesin.

Malum şirket, 1 Haziran 2007 yılında, Özelleştirme İdaresi’nin verdiği, 1 milyon lira sermaye ile kurulur.

Amacı, “karlılık ve verimlilik” ilkesi çerçevesinde (burası çok önemli) yurt içi ve yurt dışında elektrik santralleri kurmak, işletmek, enerji üretimi yapmak, projeler geliştirmek, elektrik üretiminde kullanılacak yakıt ve hammadde sahalarını işletmek, yurt içi ve yurt dışında ihalelere girmek gibi uzun uzun süslü cümlelerle yazılır.

Araya bir cümle de eklenir:

“Atıl durumda bulunan arazi, misafirhane, sosyal tesis ve lokal gibi varlıklarını işletmek veya kiraya vermek suretiyle…”

Şirkete gerektiğinde yurt içi ve dışında acente ve şube açma yetkisi de verilir.

Elbette niyet, devletin elindeki enerji şirketlerini, santralleri özelleştirmektir…

Sonunda hepsi özelleştirilir, devletin elinde satılacak santral kalmaz…

2007'de kurulan ve zaten hiçbir zaman üretim faaliyeti olmayan “Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş." kısa adıyla (ADÜAŞ) şirketi için “tasfiye” kararı alınır.

Ama şirket o gün bugün tasfiye edilmez, Kızılay’da, İnkilap Sokak’taki Genel Müdürlük binasında, bir genel müdürü, 5 yönetim kurulu üyesi ve çok az personeli ile faaliyetine devam eder…

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyelerinin maaşı konusuna, “şirket itibarına zarar vermemek” için girmeye gerek yok.

Şirketin en son faaliyeti, internet sitesindeki duyuruya göre “TGT Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. sermayesinde bulunan % 0,03158 oranındaki Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait hissenin” 3 Mart tarihinde GAMA Enerji’ye satılması…

Şirketin asıl faaliyeti ise otopark işletmek…

İşletmek dediysek, genel müdür ve yönetim kurulu üyeleri elbette otoparkın başında oturmuyor, şirket personeli de girişte para toplamıyor.

Otopark işletmesi zaten birilerine verilmiş, ihale usulüne uygun mu değil mi, o başka bir tartışma konusu.

Kuğulu Park’ın hemen aşağısında, Atatürk Bulvarı ile Tunus Caddesi arasındaki 4 bin metrekarelik otopark sürekli dolu. Gündüz trafiğin yoğun olduğu saatlerde aracınızı park etmek için yer bulmanız pek mümkün görünmüyor. Tabiri caizse paraya para demiyor işletenler, müşteri sıkıntısı yok.

Bu arada, şirketin birisi Lüksemburg’da bulunan iki finans şirketinde hissesi varmış, ama onlar ne oldu bilemiyorum.

Şirketin denetimi elbet vardır, birileri ne olup bittiğini biliyordur.

Bildiğimiz halk adına, yani bizim ödediğimiz vergilerle kurulan kamu şirketlerini bizim adımıza denetlemekle görevli Meclis KİT Komisyonu’nda da şirket zaman zaman gündeme geliyor. Zaten Komisyon yıllar önce tasfiye edilmesi önerisinde bulunmuş.

Bir dönemin özelleştirme mantığının kısa bir öyküsü…

Neyse siz bunları boş verin, elektriğe yüzde 20 zam daha bekleniyormuş, faturaları nasıl ödeyeceğinizi düşünün.

Belki yıllarca bu özelleştirme mantığının yanlış olduğunu anlatmaya çalışan hocaların hocası Mümtaz Soysal’ı ve en güzel yıllarını dava açmakla geçiren, aramızdan çok erken ayrılan İlter Ertuğrul’u da rahmetle anarsınız…

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu