Lojistik Güven Endeksi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 düştü

KPMG Türkiye ve İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan Lojistik Güven Endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde, 2021 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 2 düşerek 125,47 seviyesine geldi. Lojistik Güven Endeksi’nde, 2021'in üçüncü çeyreğinde kaydedilen rekor seviyeye kıyasla yüzde 12'lik bir düşüş söz konusu.

Ekonomi 20.04.2022, 16:57
Lojistik Güven Endeksi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 düştü

KPMG Türkiye ve İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan Lojistik Güven Endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde, 2021 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 2 düşerek 125,47 seviyesine geldi. Lojistik Güven Endeksi’nde, 2021'in üçüncü çeyreğinde kaydedilen rekor seviyeye kıyasla yüzde 12'lik bir düşüş söz konusu.

KPMG Türkiye ile İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi iş birliğiyle 2022 yılı ilk çeyreğine ilişkin Lojistik Güven Endeksi sonuçları açıklandı. Lojistik Güven Endeksi'nde, geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 2'lik gerileme saptanırken diğer tüm göstergelerde düşüşe işaret eden veriler şöyle:

MEVCUT DURUM ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE KIYASLA YÜZDE 4,4 DÜŞTÜ: Sektörün güncel durumunu gösteren Mevcut Durum Endeksi ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4,4'lük düşüşle 130,71 oldu. Gelecek Dönem Beklenti Endeksi de 2021'in son çeyreğine göre yüzde 1'lik hafif bir düşüşle 122,85 olarak ölçüldü.

GÜVEN ENDEKSİ, 2021'İN 3’ÜNCÜ ÇEYREĞİNE GÖRE YÜZDE 12 GERİLEDİ: 2021 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 2'lik düşüş kaydeden endeks, 125,47 olarak ölçülerek pozitif görünümünü korudu. Endeks, 2021 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında ise büyük ölçüde sabit bir trend izliyor. Bununla birlikte endekste, 2021'in üçüncü çeyreğinde kaydedilen rekor seviyeye kıyasla ise yüzde 12'lik bir düşüş söz konusu.

KARLILIK ENDEKSİ, 2020'NUN SON ÇEYREĞİNDEN BU YANA İLK DEFA NEGATİFE DÖNDÜ: Gelecek Dönem Beklenti Endeksi'nin alt kırılımlarına bakıldığında, nisan-haziran döneminde sektördeki iş hacmi beklentisine ilişkin endeks, çeyrek bazda yüzde 9'luk bir artışla 148,31 puana ulaştı. İkinci çeyrekte sektörün kârlılığına ilişkin endeks ise çeyrek bazda yüzde 7'lik bir düşüşle 93,26 puana geriledi. Böylelikle kârlılık beklentilerine ilişkin endeks, 2020 yılının son çeyreğinden bu yana ilk defa negatif bir görünüm sergilemiş oldu. Bu durum, yükselen yakıt maliyetlerinden kaynaklı görünüyor. Gelecek üç ayda sektörün insan kaynakları ihtiyacına ilişkin endeks ise yüzde 6,3'lük bir düşüş göstererek 141,57 puana geriledi.

"UKRAYNA'DAKİ SAVAŞ ULUSLARARASI TİCARETİ ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR"

Sektördeki gelişmeleri değerlendiren KPMG Türkiye Taşımacılık Sektör Lideri Yavuz Öner, “Lojistik Güven Endeksi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde rekor kırarak 143 puana ulaştığından bu yana hafif bir düşüş trendi içerisinde bulunuyor. Buna karşın görünüm hala pozitif" dedi. Öner, şunları kaydetti:

"Ukrayna'daki savaş, uluslararası ticareti ve özellikle denizyolu taşımacılığı rotalarını etkilemeye devam ediyor. Bölgeyle ticaretin yavaşlaması, limanlarda elleçlenen yükleri olumsuz etkiliyor. Bu duruma ek olarak, hava ve karayolu taşımacılığı da artan maliyetlerle karşı karşıya. Ukrayna geçişi kapandığı için Türk TIR’ları Gürcistan üzerinden ilerlemeye yöneldi, bu durum da büyük tıkanıklıklara yol açtı. Birçok TIR Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan sınırında kaldı. Ancak, Avrupa'nın Rusya üzerinden ticareti durdurmasının Türkiye açısından olumlu bir yanı olduğunu da söylemek mümkün. Türkiye'nin ‘Bir Kuşak Bir Yol' projesine sunduğu en önemli girişim olan Orta Koridor'daki demir yolunun stratejik önemi vurgulanmış oldu. Bu noktada, Orta Koridor'a yönelik gerekli altyapısal önlemlerin alınması kritik önemde. Diğer yandan, Türkiye'nin imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI), son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Savaş ve fiyat artışları tüketicilerden gelen talebi olumsuz yönde etkilemiş oldu. Bu durum ise önümüzdeki dönemde sektör üzerinde aşağı yönlü bir baskı kurabilir.”

Yorumlar (0)
24
açık