Kılıçdaroğlu Ordu'da esnaf ve fındık üreticileri ile buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda iktidarı fındık üreticilerine şikayet etti. Kılıçdaroğlu, "TBMM'de görüşülmesi için önergeler verildi CHP tarafından, fakat fındık üreticisinin sorunlarının TBMM'de tartışılmasını AKP ve MHP reddetti" dedi.

Ekonomi 09.06.2022, 16:43
Kılıçdaroğlu Ordu'da esnaf ve fındık üreticileri ile buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da, STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri Buluşması'nda, fındık üreticileri, muhtarlar ve esnafın sorunlarına değindi. İktidarı fındık üreticilerine şikayet eden Kılızdaroğlu, "TBMM'de görüşülmesi için önergeler verildi CHP tarafından, fakat fındık üreticisinin sorunlarının TBMM'de tartışılmasını AKP ve MHP reddetti" dedi.

Kılıçdaroğlu buluşmada şunları söyledi: 

"Türkiye öyle bir noktaya geldi ki toplum ayrışmaya ve kutuplaşmaya başladı. Türkiye'yi buradan çıkarmamız lazım. Öyle bir noktaya getirdiler ki komşumuzun kimliğini, yaşam tarzını, inancını sorgulamaya başladık. Buradan Türkiye'nin çıkması lazım. Mücadelenin beraber ve birlikte yapılması lazım. Bu Ordu'da yapılacak ama Hakkari'de de, İzmir'de de, Mersin'de de yapılacak. Ayrışma bir topluma huzur getirmez. Kutuplaşma yaratanlar kendi tabanlarını domine etmek için kutuplaşmayı büyüteceklerdir. Bundan kaçınmamız lazım.

Az önce fındık bahçesine gittiğimde orada bir üretici anlattı. 150 milyarlık bir sektöre fındık satıyoruz. 150 milyar dolarlık bir sektörden biz fındık üreticileri olarak ne kadar kazanıyoruz? 1.5-2 milyar dolar. Biz fındık üretiminde dünyada birinci sıradayken neden ve hangi gerekçelerle biz neredeyse fındık bahçelerini terk eder noktaya geldik? Biz nasıl oluyor da şimdi fındık bahçelerimizi uluslararası tekellere teslim eder noktaya geldik, kim yaptı bunu? Sorumlusu siyaset kurumu.

14 YILDIR AYNI TABAN FİYAT

Fındık konusunda sorunları biliyorsunuz. Buradan nasıl çıkarız? Uzun vadeli ve sağlıklı bir planlama yapmamız lazım. Lisanslı depoculuğun geliştirilmesi lazım. Fındığın katma değeri yüksek ürüne dönüştürülmesi lazım.

Teşvik ediliyor deniyor, 14 yıldır aynı fiyat. Bu teşvik midir? Teşvik edilmesi lazım. Çiftçi kayıt sistemine göre 43 ilde 735 bin hektarlık alanda 400 bin fındık üreticisi var. Bunların tamamı TBMM'de görüşülmesi için önergeler verildi CHP tarafından, fakat fındık üreticisinin sorunlarının TBMM'de tartışılmasını AKP ve MHP reddetti. Görüşülse de görüşülmese de fındık bu bölgenin stratejik ürünüdür. İktidarımızda fındık üreticisi hak ettiği geliri alacaktır. Adalet mi? Adalet budur!

MİLYAR DOLARLIK İHALE ADRESE TESLİM

Milyar dolarlık ihale yapıyorsunuz. Çağırıyorsunuz dostunuzu, partinize yardım edeni,  'Sana bu ihaleyi verdim' diyorsun. Adrese teslim iş yapıyorsun. Adam 'param yok' diyor. 'Git dışardan borç al, ben garanti olacağım' diyor. Bir de dolar ve avro bazında gelir garantisi veriyorsun. ABD'deki enflasyonu da bu milletin sırtına yıkıyorlar.

Fındık üreticileri, sanayici, esnaf, taksi şoförü, emekli şikayet ediyor. Şikayet etmeyen kim? 84 milyonu sömüren ve Saray'da yaşayanlar. Devlet liyakatla yönetilir, devlet ahlakla yönetilir.

GÜREŞÇİNİN BANKA YÖNETİMİNDE NE İŞİ VAR?

Devlette memur olmanız için KPSS sınavına gireceksiniz, sınavı kazanacaksınız, memur olarak atanacaksınız. Belli bir süre stajınız olacak, sonra şef olmak için 7-8 yıl memuriyet yapacaksınız. Şeflik sınavına girecekseniz. En düşük kademe şef olacaksınız. Bakan olmak için iki şeye ihtiyaç var İlkokul diploması ve savcılıktan iyi hal kağıdı. O kadar. O yüzden siyasetle devlet yönetimi ayrıdır. Partiler devleti yönetmek üzere gelirler, devlet olmak için değil. Biz niye diyoruz 'devlette liyakat olsun' diye. Güreşçinin banka yönetiminde ne işi var? Arkeologun Merkez Bankası’nda ne işi var?

BÜROKRATLARI TEHDİT ETMİYORUM,' YASALARA UYUN' DİYORUM

Liyakatın olmadığı yerde devlet çürümeye başlar. Ben bürokratları tehdit etmiyorum; 'Yasalara, kanunlara, adalete uyun' diyorum.

Siyaset kurumu halkına hesap vermek zorundadır. Milletin ödediği vergilerin nereye harcadığının hesabını veremeyen bir siyasi iktidar malı götürüyordur arkadaşlar. Temiz bir siyaset harcadığı her paranın hesabını millete verir değil mi? Para kimin parası? Milletin parası, ‘hesabını vermem’ diyor. Köprüyü kaça yaptın diyoruz? ‘gizli’ diyor. Niye gizli? Parayı ben ödüyorum, niye gizli?

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Deniz Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde görevli zabıtaların, Kılıçdaroğlu'nun ziyarette yapacağı “Gençlik Buluşması”na ait afişleri yırttığını duyurdu. 

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu