Gürsel Tekin, 'Yandaş' vakıflara bütçeden aktarılan paraları sordu!

"Halkın bütçesinden milyarlarca liranın yandaş vakıf ve derneklere 'kayıtsız, şartsız' aktarıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

Ekonomi 07.11.2022, 10:44
Gürsel Tekin, 'Yandaş' vakıflara bütçeden aktarılan paraları sordu!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP tarafından yandaş vakıf ve derneklere bütçeden aktarılan milyarlarca lirayı Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi veren Tekin, "Vakıf ve derneklere bütçeden olağanüstü paralar aktarıldığınıa" dikkat çekti. Tekin, “Sayıştay’ın yılardır uyarılarına rağmen, AKP iktidarı, bazı yandaş kurum ve kuruluşlara yüksek miktarda para transferi yapmaya devam ediyor. Ama ne hikmetse yapılan bu transferlerin, kimlere ve hangi gerekçelerle yapıldığına ilişkin tek bir veriye dahi sahip değiliz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ısrarla gizlenmeye çalışılan “kayıtsız” para transferleri konusunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt istedi. Tekin önergesinde,  “yıllardır Sayıştay soruyor, basın soruyor, bizler soruyoruz. Ama nafile… Açlık ve sefalet içinde kıvranan halkın ödediği vergilerle yapılan bu ödemelerin nereye, neden verildiği belli değil. Milyarlar kimin kasasında? Bilinmiyor. Eğer bu vakıflar faaliyette bulunacaklarsa, saklı, gizli amaçları yoksa neden saklanıyorlar? Öncelikle şeffaflık sağlamalıdırlar. Aktarılan mali kaynakların boyutunun, bazı bakanlıkların bütçesini geçtiği biliniyor” dedi.

Tekin önergede şu ifadeleri kullandı: “Böyle devlet mi yönetilir? Halkın bütçesinden milyarlarca liranın kime ve nasıl gittiği belli değil. Bu kadar vurdumduymazlık dünyanın hiçbir ülkesinde ne görülmüş ne de duyulmuştur. 2019-2021 yıllarında Sayıştay’ın uyarmasına rağmen, yardım yapılan kurum ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin herhangi bir bilgiye yer verilmeksizin sadece yardım yapan idareler açıklanıyor. Meclis’e sunulan 2023 Bütçesinde de yardım alan kuruluşların kimler olduğuna dair bilgi yok. Unutmayalım ki, geçmiş yıllarda kamu kaynaklarından beslenen dernek ve vakıfların birer canavara dönüşerek TBMM üstüne bomba yağdırdığını ve 251 yurttaşımızın katledilmesine vesile olduklarını."

Tekin, Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • Kamu idaresi tarafından yardım yapılan vakıf, dernek vb. kuruluşlar hangi kriterlere göre belirlenmektedir?
  • 2021 yılı genel faaliyet raporunda; yardım yapılan kurum ve kuruluşların isimleri ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin, kanuni bir zorunluluk olarak Meclis’e sunulması gerekmiyor mu?
  • Yardım alma kriterlerini yitirmiş olmasına rağmen, kamu idaresinden yardım almaya devam eden kuruluşlar bulunmakta mıdır? Bunlar hangileridir?
  • “İdareler, yardım yapılan teşekküllerin isim listesini, teşekküllere ilişkin bilgileri, yardım amacını, konusunu ve yapılan yardım tutarlarını, izleyen yılın Şubat ayı sonuna kadar kamuoyuna açıklar” hükmüne neden yıllardır uyulmamaktadır?
  • Merkezi yönetim ve yerel yönetimler tarafından son 10 içerisinde bütçeden yardım alan dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş ve sandık ve benzeri teşebbüsler hangileridir? Toplamda bu kuruluşlara ne kadar ödeme yapılmıştır?

Yorumlar (0)