Doğalgaza ve elektriğe zam geldi, ocaklara ateş düştü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğe yüzde 20 zam yapılacağını açıkladı. Dün de BOTAŞ doğalgaza yüzde 20, 4 oranında zam açıklamıştı. Böylece ard arda gelen zamlarla, alım gücü zaten düşük olan vatandaş, yaklaşan kışı nasıl geçireceğinin derdine düştü.

Ekonomi 01.09.2022, 10:10 01.09.2022, 11:26
Doğalgaza ve elektriğe zam geldi, ocaklara ateş düştü

EPDK ve BOTAŞ elektrik ve doğalgaz zamları açıklamaları ile zaten alım gücü düşük olan vatandaşın daha da sıkıntıya düşmesine yol açtı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) dün internet sitesinde, eylül ayına ilişkin doğalgaz tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, doğalgaza yüzde 20,4 zam yapıldı. 

BOTAŞ tarafından bugünden itibaren geçerli olmak üzere; konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatlarında yüzde 20,4, küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaz fiyatlarında yüzde 47,6, sanayi için kullanılan doğalgazın fiyatlarında ortalama yüzde 50,8, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın fiyatlarında ortalama yüzde 49,5 oranında zam yapıldı.

BOTAŞ'ın açıklamasında şunlar ifade edildi: 

"Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

Dünyada pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artan doğal gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana gelmiş olup, bu durum kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine göre küresel piyasalardaki doğal gaz fiyatlarında %2000’e varan oranlarda artış meydana gelmiştir. Buna karşın, küresel piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

Diğer taraftan, bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

• Konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 20,4

• Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %47,6

• Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama %50,8

• Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama % 49,5 oranında artış yapılmıştır. Bu artışlara rağmen, özellikle konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize %80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir."

Son iki yılda doğalgaza şu oranlarda zam yapıldı:

Doğalgaz konutlarda 1 Ocak 2021’den itibaren Haziran 2021’e kadar her ay yüzde birer ve 1 Temmuz 2021 tarihinde yüzde 12 oranında zamlandı. 1 Ocak 2022'de yüzde 25 ve 1 Nisan 2022'de yüzde 35, 1 Haziran 2022'de ise yüzde 30 oranında zam yapıldı.

2021 yılında ocaktan haziran ayına kadar 6 ay boyunca her ay yüzde 1’er zamlanan sanayi tarifesi ise 1 Temmuz’da yüzde 20, 1 Eylül’de 15, 1 Ekim’de yüzde 15, 1 Kasım’da yüzde 48 ve 1 Aralık’ta yüzde 20 zamlandı. Sanayi tarifesine 2022 yılında 1 Ocak’ta yüzde 50, 1 Nisan’da yüzde 50 ve 1 Haziran’da yüzde 10 oranında zam yapıldı.

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gaz tarifesine de 2022 yılında 5 kez zam yapıldı. 2021 yılında ocaktan nisana kadar 4 ay boyunca yüzde 1’er zam yapılırken, 1 Mayıs’ta yüzde 12, 1 Haziran’da yüzde 5, 1 Temmuz’da yüzde 20, 1 Ağustos’ta yüzde 10, 1 Eylül’de yüzde 15, 1 Ekim’de yüzde 15, 1 Kasım’da yüzde 46,12, 1 Aralık’ta ise yüzde 20 oranında zam yapıldı. 2022 yılında ise 1 Ocak’ta yüzde 15, 1 Şubat’ta yüzde 14, 1 Nisan’da yüzde 44,3, 1 Haziran’da yüzde 16 ve 1 Ağustos’ta yüzde 10 oranında zam yapıldı.

BOTAŞ'ın ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da zam açıklaması yaptı. Bugünden geçerli, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 zam yapıldı.

EPDK tarafından yapılan açıklamada “Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir. ‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur. Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir” denildi.

VATANDAŞ KIŞI NASIL GEÇİRECEĞİNİN DERDİNE DÜŞTÜ

Öte yandan, arka arkaya gelen zamlar nedeniyle yaşamı zaten zor geçen, asgari ücretli ve asgari ücretin altında ücret alan vatandaşları daha da zor duruma düşürdü. Kış yaklaşırken, ısınma başta olmak üzere her alanda kullanılan elektrik ve doğalgaz, yeni gelen zamlarla vatandaşın ücretinden daha fazla payı aldı. Bu durumdakiler ise şimdiden  "kışı nasıl geçirecekleri" derdine düştüler.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu