Dava açtıkları için evlerinden oluyorlar

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün açtığı ihale ile ev kiralayan 5 kiracı, Bölge Müdürlüğü'nün fahiş zam istemesine itiraz ettikleri ve dava açtıkları için kira sözleşmesinin uzatılmayacağı tebligatı aldı.

Ekonomi 30.09.2022, 13:43
Dava açtıkları için evlerinden oluyorlar

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün açtığı ihale ile ev kiralayan 5 kiracı, Bölge Müdürlüğü'nün fahiş zam istemesine itiraz ettikleri ve dava açtıkları için kira sözleşmesinin uzatılmayacağı tebligatı aldılar. 

Gazete Grafiti'nin haberine göre; Antalya Kepez'de buunan Pınarpark evlerinde, ihale sonucunda kiraladıkları evlerde 1.350 TL kira oturan kiracıların kirası 2021 yılında 2.850 TL'ye çıkarılmak istendi. Kiracılar, %100'ün üzerindeki bu artışa, yıllık TÜFE enflasyonunun üzerinde olduğu gerekçesi ile itiraz edildi ve kira Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2.250' TL'ye düşürüldü. Bunun üzerine kiracılar, konuyu yargıya taşıyarak dava açtılar.

GEREKÇESİZ TAHLİYE İSTEMİ

5 kiracının dava açmasının ardından Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kira sözleşmelerinin 31.12.2022 tarihinden itibaren uzatılmayacağı, konutları boşaltmaları gerektiği, eğer boşaltmazlarsa masrafları kendilerine ait olmak üzere Kaymakamlık aracılığı boşaltılacağı tebligatı yapıldı.

KİRA ARTIŞININ GEREKÇESİ, 'RAYİÇ BELİRLEME'

Kiracılar, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün fahiş kira artışını pandemi nedeni ile iki yıl yapılmayan kira zamlarının tek kalemde yapılması olduğunu, ancak bunun da TÜFE'nin üzerinde olamayacağını, kiralarının 2.850 TL'ye çıkarılddığı dönemde enflasyonun %22 olduğunu belirtiyorlar. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün diğer bir gerekçesi olan rayiç belirlemenin 5 yılda bir yapıldığını, bunun da 2023 yılında dolacağını belirttiler. 

EV SAHİBİNE YÜZDE 25, DEVLETE YÜZDE 100

Kiracılar, artan konut kiralarına karşın ev sahiplerinin %25 kira artırımı ile sınırlandırılmasına rağmen, devletin kiraya verdiği taşınmazlarda %100'ün üzerinde kira artışı gerçekleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirttiler. 

Yorumlar (0)
GazetelerTümü