Cumhurbaşkanı’nın maaşını artıran ek bütçe komisyonda kabul edildi

Kamuoyunda çok tartışılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaş artışıyla gündeme damgasını vuran ek bütçe teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Muhalefetin "Yandaşa ek bütçe, vatandaşa külfet" eleştirisi getirdiği bütçeyi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "enlasyonla mücadele" için getirdiklerini savundu.

Ekonomi 23.06.2022, 23:16
Cumhurbaşkanı’nın maaşını artıran ek bütçe komisyonda kabul edildi

AKP tarafından hazırlanan ek bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Önümüzdeki hafta Genel Kurul’da görüşülmesi beklenen ek bütçe teklifi ile mevcut bütçeye 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenecek.

Ek bütçe Cumhurbaşkanı’nın maaşına artış ile çok tartışılmıştı. Kabul edilen ek bütçe ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ödeneğine yılbaşından itibaren yüzde 20,2 artış yapılacak olup maaşı yüzde 40,4 oranında artmış olacak.

İktidarın 2022 yılı bütçesini daha yılın yarısı gelmeden bitmesinin ardından getirilen ek bütçe telifi ile genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenecek. Ek bütçe artışının tamamına yakının ise vergilerden sağlanması öngörülüyor.

Öte yandan, iktidarın hükümetin bütçeye yük olmadığı iddiasıyla uygulamaya koyduğu ve 21 milyar harcadığı kur korumalı mevduat için ek bütçeye 40 milyar lira ödenek konuldu.

Ek bütçeye eklenen giderlerin 16,8 milyar lirası personel giderleri, 86,7 milyar lirası mal ve hizmet alım giderleri, 89,4 milyar lirası faiz giderleri, 421 milyar lirası cari transferler, 74,1 milyar lirası sermaye giderleri, 13,6 milyar lirası sermaye transferleri, 140 milyar lirası borç verme giderleri ve 38,9 milyar lirası yedek ödenek için ayrıldı. Personel giderleri ve personel sosyal güvenlik giderleri kalemi yüzde 40,5 oranında artırılırken, iç borç faiz giderlerine ek 44 milyar lira, dış borç faiz giderlerine ek 32 milyar lira ayrıldı.

Teklifin komisyon görüşmeleri tartışmalara sahne oldu. AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda bütçeyi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati temsil etti.

EK BÜTÇE ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİNMİŞ

Bakan Nebati "Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz. 90’lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu, iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz" savunmasını yaptı. Bakan Nebati, "Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz" dedi.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ: YANDAŞA EK BÜTÇE, VATANDAŞA EK KÜLFET

CHP, HDP ve İYİ Partili milletvekilleri, komisyon görüşmesinde bütçeyi ve sunumunu eleştirdi.

Komisyon toplantısında CHP'li milletvekilleri sıralarına, "Yandaşa ek bütçe, vatandaşa ek külfet", "Kur korumalıya para var, yangın uçağına yok", "Bütçenin özeti; durmak yok yolmaya devam" yazılı dövizleri bıraktı.

Marmaris’teki orman yangının da eleştirildiği komisyon görüşmelerinde konuşan CHP’li Emine Gülizar Emecan Kasım ayında getirilen bütçenin yarısı kadar bir bütçe getirildiğini belirterek, “Bütçe özel bir kanun ise ek bütçeyi neden normal kanun gibi görüşüyoruz?” diye sordu.

Emecan şunları söyledi: “Neden Cumhurbaşkanı Yardımcısı bütçeyi sunmuyor. Şimdi kendi içinde ciddi çelişkiler var. Avrasya Tüneli’ne yapılacak katkı ödemesini soracağım, nasıl bunun cevabını alacağız. Ek bütçe yapımının Anayasa’da ve İç Tüzük’te şu ana kadar tanımlanmamış olması, getirilen Cumhurbaşkanı yönetim sisteminin ihtiyaçları karşılamadığını, eksiklikler bulunduğunun kanıtıdır.”

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da yılın 6 ayı tamamlanmadan ek bütçe getirdiği eleştirisini yöneltti. 2004 yılından bu yana ek bütçe yapılmadığını kaydeden Kuşoğlu, Cumhurbaşkanlığından gelen bütçenin görüşülme usulü konusunda mevzuatta boşluk olduğunu söyledi.

Kuşoğlu, "Bu bir kanun teklifiyse bir milletvekili tarafından verilmesi gerekiyor. Eğer bir bütçe teklifiyse bütçe usulüne göre görüşülmesi gerekiyor. Bu ne bütçe ne kanun teklifi oldu. Ne Anayasa ne İçtüzük'te bununla ilgili bir hüküm yok. Türkiye gibi devlet geleneği olan bir ülkenin anayasasında ek bütçenin nasıl görüşüleceğine ilişkin bir hüküm olmaz mı? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber bu hükümler ortadan kalktı" dedi.

"SENDİKALARIN DA GÖRÜŞÜ ALINMALI"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek örgütlerinin görüşmelere çağrılmamasını eleştirdi.

Getirilen ek bütçeye dair eleştirilerini sıralayan Paylan, “Bütçenin tercihleri nedeniyle bu 6 ayda kazananlar ve kaybedenler oldu. Sayın bakan da tarihe geçecek bir şekilde kimin kazandığını, kaybettiğini itiraf etti. Bu sistem ve düzenden ‘Dar gelirliler hariç patronlar kazandı’ dedi. Burada kazananların temsilcileri var. Kaybedenlerin temsilcileri yok. İşçilerin, emekçilerin, çiftçilerin temsilcileri yok” diye konuştu.

Bu sözler üzerine AKP'li Uğur Aydemir, “Biz buradayız” diye bağırdı. Paylan ise “Siz patronların temsilcisiniz kusura bakmayın Uğur bey” karşılığı verdi.

"KALEMLERDE AYRINTI YOK"

HDP’li Erol Katırcıoğlu da ek bütçenin yüksek olmasının önümüzdeki dönemde vergilerin artışı anlamına geleceğini hatırlattı. Katırcıoğlu, “Bazı kalemlerde hiç ayrıntı verilmemiş. Yollukların artışında inanılmaz rakamlar var. 500 binden 3,5 milyara çıkmış. Ayrıntıları anlamak için daha ayrıntılı bilgilere sahip insanlarla görüşmemiz lazım” dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da ek bütçenin, neredeyse 2022 yılı bütçesinin büyüklüğünde olduğunu belirterek, bu nedenle yeni bir bütçe olarak görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu