CHP'li Gürsel Tekin: 'Kazandılar, ama okuyamadılar'

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, ekonomik nedenlerden kaynaklı üniversiteyi kazanmış 850 bin genç arasından 105 binden fazlasının hala kayıt yaptıramadığını dile getirdi.

Ekonomi 01.10.2022, 11:20
CHP'li Gürsel Tekin: 'Kazandılar, ama okuyamadılar'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, üniversite kazanan gençlerin ekonomik nedenlerden dolayı kayıt yaptıramadığını ya da kaydını dondurmak zorunda kaldığını açıkladı.

CHP'li Tekin, “Anayasanın 42. maddesi eğitim hakkı için ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’ diyor. Ancak Türkiye’de üniversiteyi kazanan binlerce genç, Anayasal bu haktan yararlanamıyorlar. Çünkü 850 bin genç üniversiteyi kazanmış ama bunlardan 105 binden fazlası hala kaydını yaptıramamış durumda” dedi.

Son aylarda birçok il ve ilçedeki çok sayıda muhtarla görüştüğünü belirterek, “Hepsinin ortak söylemi ‘fakirlik belgesi’ alan gençlerin sayısında büyük bir artış olduğu yönünde. Geçen yıla kıyasla belge için başvuranların sayısı en az iki kat artmış durumda. Ülkeyi idare edenler gündemi değiştirmeye çabasında ama halkın tek bir gündemi yoksulluk” diyen Tekin, üniversitelerin herhangi bir bölümüne yerleşen adayların son günlerde ya kayıt yapmaktan vazgeçtiğini ya da kayıtlarını dondurduğunu söyledi. Tekin, “Üniversite kayıt yaptırmaya gitmesi gereken gençler muhtarlıklara gidiyor! Neden biliyor musunuz? Kayıt dondurmak için fakirlik belgesine ihtiyaçları var da ondan” diye konuştu.

Ekonomik krizin eğitim hayatını da bitirmek üzere olduğunun altını çizen Tekin, “Hayat pahalılığı karşısında geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin çocukları, eğitim masrafları karşısında çaresiz kalarak eğitime devam etmeme kararı alıyorlar. Muhtarlıkların önünde kuyruklar oluşmuş durumda. Eyy yönetenler kafanızı uzatında bir bakın sokaklara! Gençler fakirlik belgesi almanın yollarını arıyorlar. Hayaldi gerçek oldu. Ülkenin bu yüzyılda yaşayacağı en büyük ayıbı gençlere yaşattınız" dedi.

İktidarın vatandaşın aklıyla dalga geçtiğini belirten Tekin, şunları söyledi: “İktidar sahipleri ise krizin varlığına dair inanmayıp vatandaşın aklıyla alay eder gibi, ‘Daha iyi arabaya binmek daha iyi telefon alabilmek daha çok konsere gidebilmek için başka ülkelerin kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz’ diye konuşabiliyorlar. Daha önce kayıt yaptırabilecek yüz binlerce genç bugün yardıma muhtaç hale gelmiş durumda. Türkiye’nin bundan daha önemli bir gündemi yoktur ve olamaz.”

Yorumlar (0)