Babacan: 'Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, krizi savaşa bağlayan iktidara" Enflasyonun sebebi Rusya ve Ukrayna savaşı değil, sizsiniz. Rusya-Ukrayna'da bile enflasyon bu kadar yüksek değil" diye seslendi.

Ekonomi 04.08.2022, 13:07
Babacan: 'Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz'
© video görüntüsü

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Twitter hesabından, iktidara seslendi: "Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz. " Ukrayna'daki enflasyonun yüzde 21,5; Rusya'daki enflasyonun yüzde 15,9, Türkiye'deki enflasyonun ise yüzde 79,6 olduğuna vurgu yapan Babacan, "Enflasyonun sebebi Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz" dedi.

Twitter hesabından iktidara seslenen Ali Babacan, iktidarın ekonomik krizi Ukrayna-Rusya savaşına bağlayan açıklamalarına yanıt verdi. 

Arnavutköy İlçe Başkanlığı binasının açılışında yaptığı bir konuşmadan kesit paylaşan Babacan şunları ifade etti:

"Ukrayna-Rusya savaşı varmış, onun için enflasyon yükseliyormuş. Ukrayna-Rusya savaşın içinde, onlarda bile bizim kadar enflasyon yok. 

Yıl 2022, bu arkadaşınız ekonominin başına geçti. 2003'te Amerika, Irak'a savaş açtı, tamamını işgal etti. Biz 2003 yılında yüzde 29 olan enflasyonu yüzde 18'e indirdik. 

Yıl 2004, Irak savaşı daha devam ediyordu, terör eylemleri olmaya başladı Türkiye'de. Biz enflasyonu yüzde 9'a indirdik. Bahane bulduk mu? Şurada burada savaş var dedik mi? Enflasyonu tek haneye indirdik, paradan da 6 sıfırı attık. 

Gelelim 2011'e... Komşumuz Suriye'de iç savaş patladı. 2011'de enflasyon yüzde 4,9. 

Gelelim 2014'e... Rusya, Kırım'ı ilhak etti. Enflasyon yüzde 8...

Arkadaş, demek ki sen ekonomiyi doğru düzgün yönettiğinde, savaş olsa dahi terör olsa dahi enflasyon artmıyormuş. Dünyada savaşlar da olsa rejimler bile yıkılsa, siz ekonomiyi düzgün yönetin enflasyonu tek hanede tutarsınız."

Yorumlar (0)
25
açık