Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün saat 15.30'da

Arka arkaya gelen zamlarla alım gücü düşen asgari ücrete yeni zam için Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 15.30'da ikinci kez toplanacak. Ancak belirlenecek rakamın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Ekonomi 30.06.2022, 14:01
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün saat 15.30'da

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına bugün saat 15.30'da devam edecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında dün yapmıştı. Toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

İşçi ve işveren temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonunda işverene aşırı yük getirmeyecek ve istihdamı koruyacak bir formülün uygulanması görüşünün öne çıktığı AÜTK toplantısında, asgari ücret üzerinden alınan vergilerden vazgeçilmesi, net ödeme yapılmasına devam edilmesi bekleniyor.

Komisyonun, asgari ücrete yapılan yüzde 50.5 oranındaki artışa ek olarak enflasyon farkının eklenmesi de gündeminde. Bu durumda artışın yüzde 26 civarında olmsı vce net asgürei ücretin 5 bin 363 liraya ulaşması bekleniyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu