Yemek zamlarını protestonun cezası, yurttan atılma, bursların kesilmesi!

Diyarbakır’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KYK yurdunda kalan öğrenciler, yemek zamlarını protesto edince okulların açılmasına yakın bir tarihte yurttan atıldıklarını öğrendiler. Yurttan atılan öğrencilerin sonrasında bursları da kesildi. Öğrenciler, çözüm bulunmadığı takdirde okulu bırakmak zorunda kalacaklarını ifade ediyor.

Eğitim 26.08.2022, 12:09 26.08.2022, 12:25
Yemek zamlarını protestonun cezası, yurttan atılma, bursların kesilmesi!

Salih SERTKAL

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) okuyan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Halid Bin Velid erkek yurdunda kalan öğrenciler yemek zamlarını protesto ettikten sonra yurttan atıldı, bursları kesildi. Yurtta çok sayıda öğrencinin yemek fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek için eylem düzenlediğini belirten atılan öğrenciler, eylem sonrası yurt müdürlüğünün cadı avına başladığını ve sonucunda 5 öğrencinin yurttan atılarak burslarının kesildiğini söyledi. İlk etapta haklarında kınama-uyarı cezası verildiğini belirten öğrenciler, yurt müdürlüğünün aylarca yürüttüğü soruşturma sonucunda okulların açılmasına yakın bir tarihte yurttan atıldıklarını öğrendiklerini söyledi. Öğrenciler, kendilerine haksızlık yapıldığını ve okullar açılmadan yurt sorunu çözülmediği takdirde okulu bırakmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

YURTTAN SÜRESİZ ÇIKARMA CEZASI SONRASI, BURSLARI DA KESİLDİ

Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı KYK yurdu olan Halid Bin Velid erkek öğrenci yurdunda 1 Mart 2022 tarihinde akşam saatlerinde öğrenciler, yemek zamlarını protesto etmek amacıyla eylem düzenledi. Sonrasında ise öğrencilere dönük soruşturmalar başladı. Yemek protestosuna katılan ve sonrasında yurttan atılarak bursu kesilen öğrencilerden Botan Koçak ve Mehmet Can Eşkin yaşananları medyaport.net’e anlattılar.

Koçak, Eşkin ve diğer üç öğrenci hakkında yurt müdürlüğü tarafından “Yurt görevlilerine ve öğrencilerine hakaret etmek. Toplu veya bireysel olarak eylemlerde bulunmak” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Yürütülen soruşturma sonucunda aylar sonra öğrencilere, “Yurttan süresiz çıkarma cezası” aldıkları tebliğ edildi. Botan ve Eşkin, yurttan çıkarılma süresinin ardından burslarının da kesildiğini aktarırken; okulların açılmasına yakın yurttan atılmaları karşısında çaresiz kaldıklarını söyledi.

'TÜM EĞİTİM HAKLARIM ELİMDEN ALINDI'

Yaşadıklarını aktaran Koçak; “Bizler maddi zorluklar ile mücadele eden öğrencileriz. Ailelerimizin desteği ile zar zor okuyabiliyoruz. Kaldığımız Halid Bin Velid adlı devlet yurdunda yemeklere sürekli zam yapılıyordu. Bizler de yasal hakkımızı kullanarak, büyük bir öğrenci kitlesi ile bunu protesto ettik. Bu eylem esnasında yurt yetkilileri bizlere hakaret ederek tehditte bulundular. Eylem sonrası ben ve dört öğrenciye önce kınama cezası verdiler” dedi. Yürütülen soruşturma sürecinin tamamlanmasından sonra da “Yurttan süresiz çıkarma cezası”, ardından da burslarının kesilmesi ile cezalandırıldıklarını aktaran Koçak, “Tüm eğitim haklarımı elimden aldılar. Ben demokratik bir biçimde KYK zamlarını protesto ettim, öğrencilerin haklarını savundum ama öğrencilere hakaret etmekle suçlanıyorum. Ben ve benim gibi çok arkadaş mağdur edildi ve şu anda okuyamıyorum. Bu haksızlık karşısında herkesin duyarlı olmasını istiyorum” dedi. Verilen cezayı haksız bulan ve kabul etmeyen Koçak, verdikleri itiraz dilekçelerine de “red” yanıtı aldıklarını söyledi.

'HAKARETE UĞRADIK, TEHDİT EDİLDİK'

Yurt müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma başlatılarak yurttan atılan öğrencilerden biri de Mehmet Can Eşkin. “Yemeklere sürekli zam yapılınca, artık yurtta yemek alamaz hale gelmiştik. Zaten maddi durumu iyi olmayan öğrenciler en çok bu duruma itiraz etti. Eylem esnasında yurt yetkilileri yanımıza gelerek bizi provakatörlükle suçladılar. Bize ‘Kanı bozuk‘ diyecek kadar pervasızlaştılar. ‘Sizin işiniz bitti, sizle emniyette görüşürüz’ diye tehdit edildik” diyen Eşkin, sonrasında müdür tarafından yazılı savunmalarının alındığını, başlatılan soruşturma sonunda da 5 öğrencinin, yurttan süresiz olarak çıkardıklarının kendilerine tebliğ edildiğini söyledi. Eşkin, yurttan atıldıktan sonra bu 5 öğrencinin de burslarının kesildiğini aktardı.

ÇARE BULUNMAZSA OKULLARINI BIRAKACAKLAR

Atılan öğrencilerin tümünün il dışından gelerek Diyarbakır’da okuyama çalıştığını belirten Eşkin, “Hepimiz yoksul aile çocuklarıyız. Yaz tatillerinde hepimiz iş bulup okul harçlıklarımızı çıkarmaya çalışan öğrencileriz. Bazı arkadaşlarımız okumak için çok kötü ve zor şartlarda çalışıyor. Verilen burslar zaten yetersiz bir de her seferinde yemeklere zam yapmaya çalışınca biz de itiraz ettik” dedi. Okulların açılmasına günler kaldığını ve kendilerinin yurttan atıldığını, üstelik burslarının da kesildiğini aktaran Eşkin, “Şimdi ne yapacağımızı düşünüyoruz” diyerek çaresizliğini dile getirdi.

Karara yapılan itiraza yurt müdürlüğünün red cevabı verdiğini de belirten Eşkin; bu konu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, çözüm bulunmadığı takdirde okulu bırakmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)
19
açık