Millî Eğitim Bakanlığı en başarısız 2'nci Bakanlık!

HDP Kocaeli Milletvekil Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu eğitimde yaşanan sorunları gündeme getirdi. Öğrenci ve öğretmenlerin yaşadıkları sorunları sıralayan Gergerlioğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e, " Milli Eğitim Bakanlığı en başarısız ikinci bakanlık" dedi.

Eğitim 07.11.2022, 13:43
Millî Eğitim Bakanlığı en başarısız 2'nci Bakanlık!

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunlarını peş peşe sıraladı! Gergerlioğlu'nun Bakan Mahmut Özer'in ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın, eğitim politikalarının başarısızlıklarını sıraladığı açıklaması şöyle:

MEB ‘EN BAŞARISIZ’ İKİNCİ BAKANLIK!

Millî Eğitim Bakanlığı, en başarısız bakanlık sırasında 2'nci sırada. Bunu sadece ben söylemiyorum, anket araştırma sonuçlarında 2'nci sıradasınız başarısızlık oranında. Nature Endeksi, Türkiye üniversitelerinin durumunu da ortaya koyuyor. Bakın, burada 2022 sıralamasında kaçıncı sıradayız? Sonlardan 10'uncu sıradayız birçok ülke arasında ve üçüncü dünya ülkeleri arasındayız; Meksika, İran ligindeyiz, Tayland hızla bize yaklaşıyor. Durum son derece kötü.

İLK 500’E GİREN TÜRK ÜNİVERSİTESİ YOK

2016'da ilk 300 üniversiteye giren 3 Türk üniversitesi vardı, şimdi, ilk 500'e giren Türk üniversitesi yok maalesef. Durum oldukça vahim. Ak Parti hükûmetlerinin en başarısız bakanlığı diye görüyorum, anketler de böyle görüyor.

KHK’LI ÖĞRETMENLERİN ÖZEL OKULLARDA ÇALIŞMASINI NEDEN ENGELLİYORSUNUZ?

Binlerce öğretmen mağdur; KHK'yle ihraç edilen ve çalışma izni iptal edilen 55 bin öğretmen var ve bunlar açlık ve susuzluğa teslim edilmiş, terk edilmiş durumda. Özel okullarda çalışmaları da engelleniyor. Çalışma izni iptal edilmiş 20 bin öğretmen vardı ve bunlardan beraat edenlerin öğretmenliğine izin verileceğini belirtmişti Millî Eğitim Bakanlığı ancak binlerce öğretmen -bakın, size soru önergeleriyle de soruyorum- beraat almasına rağmen öğretmenlik yapamıyor. Bu nasıl bir zalimliktir? Anlamak mümkün değil. Buna Anayasa Mahkemesi de karar verdi, ihlal kararı verdi; böyle, beraat alan öğretmenlerin çalıştırılmamasıyla ilgili ihlal kararı vermesine rağmen hâlen bu hukuksuzluk devam ediyor, valiliklerin insafına bırakıyorsunuz ve KHK'li öğretmenlerin özel okulda çalışmasını da engelliyorsunuz. Oysa doktorlar özel hastanelerde çalışabiliyorlar.

PDR'CİLERİ BİTİRDİLER!

PDR'ciler, birçok kadro açılması gerektiği ve kendilerine kadro hakkı tanınmadığından çok şikâyetçiler.

Okul aile birliklerinde personeller var ve kadrolu olamıyorlar; okul aile birliklerinin insafına terk edilmiş. Bu kadro meselesinin bir şekilde halledilmesi gerekiyor.

İHALE YOLSUZLUKLARI SAYIŞTAY TARAFINAN TESPİT EDİLDİ

Özellikle vekili olduğum il, Kocaeli Üniversitesi birçok ihale yolsuzluğu Sayıştayın tespitiyle ortada. Görevde oldukça önemli usulsüzlükler çıktı, mülakat usulsüzlükleri ortaya çıktı.

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ SÖMÜLÜYOR

Özel okul öğretmenlerinin taban maaşlarıyla ilgili sıkıntıyı gündeminize almanız gerekir. Sömürülüyorlar.

OKUL KANTİNLERİ ÇOK PAHALI

Okul kantinleri çok pahalı, gerçekten, fakir öğrenciler çok zor durumda. Mesela, Kocaeli'nden bir örnek vereyim: 14 liralık et döner, geçen sene 14'tü, şimdi 30 lira olmuş; tavuk döner geçen sene 10 lirayken şimdi 18 olmuş. Veliler bunu bize aktarıyor ve "Ne yapalım?" diyorlar.

Ücretli öğretmenlerden iltimasla ilgili çok başvuru alıyoruz ve size de iletiyoruz. İktidara yakın kişiler merkezlerde görevlendirilirken, torpili, iltiması olmayanlar köylerde görevlendiriliyorlar maalesef.

Sıradan bir basın açıklamasına katıldığı için öğretmenler 375 sayılı KHK'nin 35'inci maddesine göre zulüm görüyorlar.

Burdur Mehmet Akif Üniversitesi mezunlarından başvuru aldım, birçok öğretmen arkadaştan. On yıl olmuş, öğretmen olmuşlar; 2012 yılında Roboski, Tahir Elçi açıklamalarına katıldıkları için açığa alınmışlar yani sıradan bir basın açıklamasına katıldığı için 375 sayılı KHK'nin 35'inci maddesine göre böyle bir zulüm görüyorlar.

KAYIT ÜCRETLERİNE DEVAM!

Kayıt ücretleri noktasında çok sıkıntı var; inkar ediliyor ama birçok okuldan veliler bize -işte, soru önergelerimize yansıyor- kayıt ücreti talep edildiğini söylüyorlar.

ÖĞRENCİLER OKULLARA AÇ GELİYOR!

Okullarda öğrencilere en azından bir öğün yemek verilmesi yönünde soru önergemiz de var, diğer arkadaşlar da gündeme getiriyor fakat bu konuda bir ilerleme kat edilmiyor. Kur korumalı mevduata milyarlarca liranın gittiği bir ülkede, maalesef, öğrenciler aç susuz bir şekilde sınıflarda...

Atama bekleyen engelli öğretmenlerin de durumları vahim. Özellikle, son derece dezavantajlı bir grup olarak söylüyorum.

Kürtçe seçmeli ders meselesi yürümüyor Sayın Bakan. Bakın, çok açık; bize birçok başvuru geliyor. Ya öğretmen yok ya da sınıf açılmıyor ve Kürtçe seçmeli ders meselesi...

Yorumlar (0)