Erdoğan, öğretmen atama töreninde hak arayan öğretmenleri hedef aldı: 'Siz çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız?'

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na karşı tepki göstermek isterken, polis şiddetine uğrayan öğretmenler gündemde tartışılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 20 bin sözleşmeli öğretmen atama töreninde, hak arayan öğretmenleri hedef aldı. Erdoğan adeta polis saldırılarını onaylayarak, "Boykot çağrısı art niyetli bir girişimdir. Siz eğitim öğretim mimarı mısınız, sokakta çapulcu musunuz? Bize yavrularıyla haşır neşir öğretmenler lazım'' diye konuştu.

Eğitim 01.09.2022, 13:02
Erdoğan, öğretmen atama töreninde hak arayan öğretmenleri hedef aldı: 'Siz çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin öğretmenin ataması için Beştepe'de düzenlenen programda konuştu. Erdoğan, ataması yapılacak öğretmenlerle, öğretmen sayısını 1 milyon 10 bine çıkarmış olacaklarını, 750 bin öğretmeni kendilerinin atadığını söyledi. Erdoğan, hak arayan, sokağa çıkan öğretmenleri hedef alarak, "Boykot çağrısı art niyetli bir girişimdir. Siz eğitim öğretim mimarı mısınız, sokakta çapulcu musunuz? Bize yavrularıyla haşır neşir öğretmenler lazım'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"OECD ORTALAMASINI YAKALADIK: Okullardaki alt yapı eksikliklerinden dolayı derslerin çoğu boş geçiyordu. Evlatlarımız sağlıksız ve kalabalık sınıflarda eğitim görüyordu. 60-70 ve 80 kişilik sınıflar vardı. Türkiye olarak OECD ortalamasını yakaladık Eğitim alanında ülkemizin ilerlemesinde ket vuran engelleri kaldırarak büyük ilerleme kaydettik. 28 Şubat sürecinde sadece üniversite eğitim hakları değil, istihdam engellerini giderdik. Bugün okullarımızda 1 milyonu aşkın öğretmenimizin yarısını kadınlar oluşturuyor.

İLAVE MALİ HAKLAR SAĞLADIK: Öğretmenlerimizin haklarını güçlendirme noktasında önemli iyileştirmelere gittik. Bizden önce iktidarlar öğretmenlik meslek kanunu üzerinden siyaset yaptı. Öğretmenlerimizin bu meşru talepleri yerine getirilmedi. 60 yıldır sürüncemede bırakılan bu meseleyi gideriyoruz. Bu sene öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlerimiz müstakil bir meslek kanununa kavuştular. Uzman ve başöğretmen imkanlarıyla öğretmenlerimize ilave mali haklar sağladık.

BOYKOT ÇAĞRISI TAMAMEN ART NİYETLİ: Tek umutlarını ülkemizde karabulutların çoğalmasına bağlayanlar bu müspet adımları içine sindiremiyorlar. Böyle meseleyi istismar edenlerden hicap duruyorum. Türkiye için hiçbir projeleri olmayanların boykot çağrısı tamamen art niyetli bir girişimdir. Bırakın artık boykotu nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil. Öğretmenlerimizi kışkırtmak doğru bir yaklaşım değil. Öğretmenlerimizin fitne teşebbüslerine prim vermeyeceklerini biliyorum.

SOSYAL MEDYANIN ETKİLERİNDEN EVLATLARIMIZI KORUMAIZ LAZIM: Sosyal medyadan popüler kültürün etkilerinden evlatlarımızı korumamız gerektiği anlaşılıyor. Bu süreci de iki ayaklı bir mücadele ile yürütmemiz gerekiyor. Bakanlığımızın hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmayı yakından takip ediyoruz. Türkçe seferberliğini de takdirle karşılıyorum. İstiyoruz ki evlatlarımız milli ve manevi değerlerimizle daha fazla hemhal olsun.

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin yolu öncelikle bizi biz yapan hasletleri içselleştirmekten geçiyor. Bu kritik süreçte öğretmenlerimize, idarecilerimize görevler düşüyor. Ailelilerimizin evlatlarını yetiştirirken onları popüler kültürün acımasız dişlilerine terk etmemeleri çok önemlidir."

Yorumlar (0)
11
az bulutlu