Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Üniversitelerde sivil ölümün etkileri hissediliyor

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, üniversitelerde sivil ölümün etkilerinin hissedildiğini belirterek, “Barış akademisyenleri sivil ölüme mahkûm edilmişti, ancak bilgi üretme ve bilginin toplumsallaşmasına ilişkin katkıları devam ediyor, yani ölüm felsefesi ve pratiği değil yaşam felsefesi hayat buluyor. Hukuk mücadelemiz devam ediyor, ancak OHAL Komisyonu’ndan neredeyse tüm barış akademisyenlerine ret geldi. Barış akademisyenlerinin üniversiteye dönüşü, Türkiye’nin demokratikleşmesiyle mümkün” dedi.

Eğitim 24.06.2022, 11:38 24.06.2022, 11:50
Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Üniversitelerde sivil ölümün etkileri hissediliyor

Ayça ONURALMIŞ

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, üniversitelerde sivil ölümün etkilerinin hissedildiğini belirterek, “Barış akademisyenleri sivil ölüme mahkûm edilmişti, ancak bilgi üretme ve bilginin toplumsallaşmasına ilişkin katkıları devam ediyor, yani ölüm felsefesi ve pratiği değil yaşam felsefesi yaşam buluyor. Hukuk mücadelemiz devam ediyor, ancak OHAL Komisyonu’ndan neredeyse tüm barış akademisyenlerine ret geldi. Barış akademisyenlerinin üniversiteye dönüşü, Türkiye’nin demokratikleşmesiyle mümkün” dedi.

Kurul, Medyaport’a yaptığı değerlendirmede, AKP iktidarının 20 yıl içinde demokratik ve özerk üniversite tahayyülüne çok büyük zararlar verdiğini söyledi.

“Üniversitelerimiz sessiz, suskun ve dilsiz bugün. Üniversiteler, baskı ve yıldırma politikaları ve ÖMK ile okullarda yaratılmak istendiği gibi üniversitede yaratılmış kariyerizm ve rekabetin basıncı altındadır” diyen Kurul, bunun en önemli nedenlerinden birinin KHK’larla haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen öğretim elemanları ile üniversitelerde yaratılmış olan korku iklimi olduğunu belirtti. Bu korku iklimini dağıtan en etkili rüzgârın Boğaziçi Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin onurlu direncinden geldiğini vurgulayan Kurul, şöyle konuştu:

“Tüm üniversitelerin de içten canlandırılması bizim dileğimiz. Üniversitelerde sivil ölümün etkileri hissediliyor. Barış akademisyenleri sivil ölüme mahkûm edilmişti, ancak bilgi üretme ve bilginin toplumsallaşmasına ilişkin katkıları devam ediyor. Hukuk mücadelesini kazansak bile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını, Anayasa Mahkemesi ve yargı kararlarını umursamayan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Siyasal mücadele ile sendikal mücadele birlikte ilerlemek zorunda.

Bu süreç biraz da üniversitelerdeki öğretim elemanları, idari personel ve öğrencilerin etkin biçimde birlikte mücadele ederek kendilerini canlandırmalarına ve güçlendirmelerine bağlı. Yeniden akademisyenlerin öğrencileriyle ve akademik personelle güçlendirici ilişkiler geliştirmesi, eskinin o kederli yılgınlığını aşıp sevinçli bir yola doğru birlikte yürünmesi çok önemli. Biz de bunun için çaba gösteriyoruz.

“TÜRKİYE’DE KÖKLÜ, RADİKAL BİR DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR”

Artık Türkiye’de köklü, radikal bir dönüşüme ihtiyaç var. Sosyal ve demokratik, basını özgür, yargısı özgür, üniversiteleri özgür, yurttaşlığın güçlendirildiği bir demokratik ve sosyal Türkiye’ye ihtiyacımız var. Türkiye’deki yurttaşlarımız bu sorunu görüyorlar, hem ‘geçinememe’ sorununu görüyorlar hem ‘nefes alamama’ sorununu, yargının siyasallaştığını ve tarafsızlığını yitirdiğini görüyorlar. Gereken cevabı da sandıklarda ve alanlarda vereceklerdir.”

NEJLA KURUL

1963 Kayseri doğumlu olan Kurul’un çocukluğu ve ilk gençliği Eskişehir, İstanbul, Konya ve Almanya’da (Kronach-Nürnberg) geçti. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nü 1985’te bitirdi. Aynı üniversitede öğretim üyesi olarak 30 yıl çalıştı. 1994 yılında kurulmuş olan ancak 2001 yılında kendini feshederek Eğitim Sen’e katılan Öğretim Elemanları Sendikası’nda (ÖES) bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Wisconsin Üniversitesi’nde bir yıl (2000-2001) konuk öğretim üyesi olarak bulundu ve yükseköğretimin siyasal ekonomisi konusunda araştırmalar yaptı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Yükseköğretim Bürosu’nda bir dönem çalıştı.

Nejla Kurul, “Küreselleşme ve Üniversiteler”, Adnan Gümüş ile birlikte “Bologna Süreci Kime Hizmet Ediyor?”, “Eğitim Finansmanı” ve çok yazarlı “KHK Öyküleri”, “Başka Bir Eğitim Hikâyesi: Bireyin Gelişimi Toplum ve Doğa Etkileşimi Üzerine Sorgulamalar” kitaplarının yazarı, “Kamusal Eğitim: Eleştirel Yazılar” adlı kitabın yazarı ve editörüdür. Çok sayıda akademik dergi yanında, eğitim, bilim ve siyaset dergilerinde makaleleri yayımlandı. Gazetelerde ve internet haberciliği yapan mecralarda yazılar yazdı. 7 Şubat 2017 tarihinde barış imzacısı olması nedeniyle 686 sayılı KHK ile yüzlerce meslektaşı ile birlikte üniversiteden ihraç edildi. 2020 11. Olağan Genel Kurulu’nda seçilerek Eğitim Sen Genel Başkanı olarak göreve geldi.

Yorumlar (0)
22
kapalı