Bir üniversite hikayesi

Tezsiz, derssiz, usulsüz diploma iddiaları ile gündemde olan THK Vakıf Üniversitesi, şimdi de soruşturmalarla, ödenmeyen maaşlarla gündemde olmaya devam ediyor. Maddi zorluk yaşanan Atatürk'ün kurduğu THK ve sonradan kurulan vakıf üniversitesi yönetimi, yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle kurumun birçok gayrimenkulünü satışa çıkarmak zorunda kaldı.

Eğitim 01.08.2022, 09:59
Bir üniversite hikayesi

Ankara'da büyük umutlarla kurulan THK Vakıf Üniversitesi son yıllarda kayyumla, iptal edilen diplomalarla, soruşturmalarla, ödenemeyen maaşlarıyla gündeme gelmeye başladı. Maddi zorluk yaşanan Atatürk'ün kurduğu THK ve sonradan kurulan vakıf üniversitesi yönetimi, yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle kurumun birçok gayrimenkulünü satışa çıkarmak zorunda kaldı.

Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı, Antalya, Burdur, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzurum, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Aksaray ve Yalova'da yer alan gayrimenkulleri satışa çıkardı.

Oysa büyük umutlarla kurulmuştu. Türkiye'nin ihtiyacı olan pilot başta olmak üzere mühendislik alanlarında öğrenci yetiştirmek gibi ulvi bir hedefi üstlenmişti. Büyük umutlarla kurulan üniversitenin yönetimi de kayyumda.

Üniversiteden yüksek lisans ve doktora eğitimi alanların diplomaları dahi iptal edilmişti.

THK Üniversitesi, son olarak SGK'nın (Sosyal Güvenlik Kurumu), THK'dan prim alacaklarını tahsil edemediği için THK ve Üniversite'nin hesaplarına bloke koydurması ile gündeme geldi.

THK Üniversitesi öğretim üyesi ve çalışanlarının maaşlarının ise bayramdan 1 gün önce yüzde 40’ı ödenebildi. THK’nın 81 ildeki tüm il ve ilçe şubelerinin de hesaplarının bloke edildiği öğrenildi. Şubelerin bir süredir hacizler nedeniyle hesaplarına para yatıramaz hale geldiği belirtiliyor.

THK ve SGK’dan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, THK Genel Merkezi’nin 26 milyon TL ve THK Üniversitesi’nin 85 milyon TL prim borcu olduğu kaydedildi. Üniversite’nin kurulduğu 2011 yılından bu yana neredeyse hiç prim ödemediği söyleniyor.

THK personeliyse gelecek ay maaşlarını alamamaktan endişe ediyor. Blokenin kaldırılması için THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya’nın, SGK Yönetim Kurulu Başkan Cevdet Ceylan’la çözüm için temasta olduğu ancak henüz bir çözüm bulunamadığı öğrenildi.

Türk Hava Kurumu’nu yönetmek üzere 2019 yılında atanan eski AK Partili bakan Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, 2020 yılı sonunda yaptığı açıklamada, kurumun 10 bankaya olan toplam 1,5 milyar lira borcu ile vergi ve Sosyal Sigortalar Kurumu’na 200 milyon liralık borcunun yapılandırıldığını duyurmuştu.

ÖĞRENCİLERDEN 10 BİN DOLAR BAĞIŞ

Yine üniversite öğrencileri bağış dayatması nedeniyle mezuniyet belgelerini alamamıştı. Mezun olma hakkı elde eden öğrencilerden 10 bin dolarlık bağış talep edildiği ve bu ödemeyi yapmayanlara diplomalarının verilmeyeceği iddia edildi.

2014 yılında eğitimlere başlayan ve mezun olması gereken öğrencilerin sırf bu nedenle mezuniyet belgelerini alamadıkları da gelen bilgiler arasında yer aldı.

THK Üniversitesi pilotaj bölümü öğrencileri için bir iddia daha ortaya atılmıştı. Uçuş eğitimi için sıra bekleyen adayların bu konuda kurum yöneticilerine tepki gelmemesi için kasıtlı olarak sınıfta bırakma yönteminin uygulandığı belirtilmişti.

İPTAL EDİLEN DİPLOMALAR

Türk Hava Kurumu Üniversitesi tarafından açılan yüksek lisans ve doktora diplomalarıyla ilgili iddialar üzerine soruşturma açılmıştı. Ardından da iptal edilmesi kararlaştırılmıştı. Sorun, bazı sendikaların devreye girmesi sonucu çözüldü. YÖK’ün kararının iptali için dava açılmış, üniversiteye müracaat etmiş, konu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşınmıştı. Tüm bu girişimler sonucu Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin yüksek lisans programından mezun olan üyelerimize diplomalarının geri verileceği duyuruldu.

Yine geçtiğimiz yıl istifa eden Kayyum Heyeti Bakanı Cenap Aşçı şu açıklamayı yapmıştı:

“Bankalara olan borçlar 2 yıl ödemesiz, 8 yılda ödenmek üzere yüzde 7 faizle yapılandırıldı. İlk ödememiz 2023 yılının ocak ayında başlayacak. Ödemenin olmayacağı 2 yılda sermaye ve yatırım için ihtiyaçlarımızı gidereceğiz, Kurumun faaliyetlerini yeniden canlandıracağız"

Yorumlar (0)
30
açık