ASİ İkinci Dönem Çevrimiçi Seminerleri 10 Mayıs’ta başlıyor

“ASİ – Akademi & Sivil Toplum: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katkı Çevrimiçi Seminerleri”nin ikinci dönemi 10 Mayıs 2022’de başlıyor. İkinci dönem 28 Haziran 2022 tarihinde tamamlanacak.

Eğitim 22.04.2022, 11:15 22.04.2022, 11:22
ASİ İkinci Dönem Çevrimiçi Seminerleri 10 Mayıs’ta başlıyor

“ASİ – Akademi & Sivil Toplum: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katkı Çevrimiçi Seminerleri”nin ikinci dönemi 10 Mayıs 2022’de başlıyor. İkinci dönem 28 Haziran 2022 tarihinde tamamlanacak.

Seminerler dizisi, “Dayanışma Akademileri Ağı Aracılığıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirme Projesi” kapsamında planlandı. Seminer dizisiyle akademinin kadın ve LGBTİ+ hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile kesişimsel alanlarda ortaklaşmasını sağlamak amaçlandı.

Seminerler, toplumsal cinsiyet alanında faaliyet gösteren STÖ’lerin üye ve gönüllülerine açık olarak yapılacak. Ancak kontenjan sınırı nedeniyle kayıtlarda ağ üyelerine öncelik tanınacak.

Çevrimiçi seminerlere 26 Nisan 2022 saat 23.59’a kadar https://ag-da.org/form/view.php?id=11973 adresindeki formu doldurarak kayıt başvurusu yapılabilecek.

S.S. ADA Eğitim Kooperatifi ve BİRARADA Bilim, Sanat, Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen projeye, Avrupa Birliği finansal destek veriyor.

SEMİNERLER

Her biri dört çevrimiçi canlı oturum ile gerçekleşecek seminerler şöyle:

-Bakım Krizini Aşmak için Feminist Bir Müşterekler Politikası

Demet Bolat

10 -17- 24 -31 Mayıs, Salı, Saat: 19.30-21.00

Bu seminer dizisinde bakım krizi feminist perspektiflerle ele alınacak ve bu kriz haline karşı müştereklerin üretilmesinde ve savunulmasında feminizmden beslenen politikaların güçlendirici rolü tartışılacak. İlk seminerde bakım, yeniden üretim ve mülksüzleşme kavramları etrafında bir tartışma yürüterek yaşanan krizin yapısal ve güncel boyutları ortaya çıkartılacak. İkinci seminerde yaşamı sürdürülemez kılan bu krize karşı oluşturulabilecek müşterekler politikasını feministleştirmenin yolları ve bunun müşterekleri güçlendiren potansiyelleri tartışılacak. Üçüncü seminerde ise küresel bakım krizi ile bakımı odağa alan yerel müşterekleşme pratikleri arasındaki ölçek gerilimini aşmak için feminist politik metodolojinin açacağı yollara odaklanılacak. Son seminerde de bakımın çoklu öznelerinin kimler olabileceği ve kadınların tembellik hakkını savunan bir bakım politikalarının yolları tartışılacak.

-İklim Krizinin Söyledikleri: Yeni Yollar İmkanlar Yaratmak

Elif Sinem Arıkan ve Hilal Karul

2 Haziran Perşembe, 6 Haziran Pazartesi, 9 Haziran Perşembe, 13 Haziran Pazartesi Saat: 19.00-20.30

İklim Krizinin Söyledikleri Yeni Yollar İmkânlar Yaratmak çevrimiçi seminer dizisi dört hafta boyunca iklim krizini farklı boyutlarıyla tartışmaya açacak. Seminer, iklim krizini sosyo- ekonomik açıdan ele alarak Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği’nin (KEYAD) ekoloji mücadelesinin deneyim aktarımı ile başlayacak. Seminerin ikinci haftasında ekofeminizm tartışması Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği’nin deneyim aktarımıyla gerçekleştirilecek. Seminerin üçüncü haftası insan merkezci politikalar üzerine Kuzey Ormanları Savunması deneyimi üzerinden tartışmaya açılacak. Seminerin son haftasında iklim krizine karşı dayanışma yolları Kaz Dağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Mersin Mezitli Üretici Kadın Kooperatifleri deneyimleri üzerinden tartışmaya açılacak.

-Aile/Hane İçi Emek ve Şiddetle Mücadele Stratejileri ve Pratikleri

Melda Yaman ve Yasemin Özgün

16 Haziran Perşembe, 21 Haziran Salı, 23 Haziran Perşembe, 28 Haziran Salı Saat: 19.00-20.30

Bu seminerde hanenin ve ailenin, kadınların günümüz toplumundaki ezilmişliğinin yeniden üretilmesindeki işlevi ele alınacak. Seminerde ataerkil eşitsizliklerin ve erkek şiddetinin temelinde yer alan haneyi ve aileyi merceğe alıp, kadın emeğinin toplumsal yeniden üretimdeki rolünü gözden geçirmek amaçlanıyor. Böylece, bir yandan kadının emeği üzerindeki eril / ataerkil ve kapitalist tahakkümle bir yandan da hane içi / eril şiddetle mücadelenin olanakları ve araçları tartışılacak.

Yorumlar (0)
17
kapalı