Sri Lanka’da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa kaçtı, ülkede OHAL ilan edildi

Halkın ekonomik krize karşı sokağa çıktığı ve başkanlık sarayına akın ettiği Sri Lanka'da Devlet Başkanı Rajapaksa'nın ülkeden kaçtığı doğrulandı, Başbakan Wickremesinghe olağanüstü hal ilan etti.

Dış Politika 13.07.2022, 11:53
Sri Lanka’da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa kaçtı, ülkede OHAL ilan edildi

Ülke tarihinin en büyük ekonomik krizinin yaşandığı, buna karşı protestoların yükseldiği ve halkın başkanlık sarayına akın ettiği Sri Lanka’da, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ülkeden kaçtığı doğrulandı.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, başkan vekili olarak Olağanüstü Hal (OHAL) ilan ettiğini açıkladı. Wickremesinghe'nin medya sekreteri Dinouk Colombage, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Başbakan başkan vekili olarak (ülke çapında) olağanüstü hal ilan etti ve batı eyaletinde sokağa çıkma yasağı getirdi" dedi.

AFP'de yer alan habere göre ise, Rajapaksa'nın ülkeden kaçmasından saatler sonra ülke çapında OHAL ilan edildi. Başbakanlık sözcüsü Dinouk Colombage AFP'ye verdiği demeçte, “Cumhurbaşkanı ülke dışında olduğundan, ülkedeki durumla ilgilenmek için acil durum ilan edildi” dedi.

Ülkeden kaçan Gotabaya Rajapaksa'nın nereye gittiği ise henüz belli değil.

SRİ LANKA'DA SON DURUM

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından Mart ayı sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı. Sri Lanka Başbakanlık Ofisinin çevresinde 9 Mayıs'ta toplanan protestocular ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs'ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti. Sri Lanka'da halk, 9 Temmuz'da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti. Devlet Başkanı Rajapaksa'nın 13 Temmuz'da istifayı kabul ettiği bildirilmişti.

Ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekilinin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı

 

Yorumlar (0)
25
açık