Erdoğan Hırvatistan'da konuştu: Putin haklı, tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası basın toplantısında açıklamalar yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Tahıl krizine değinen Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Ukrayna'dan tahıl koridoruna ilişkin eleştirisine hak verdiğini belirterek "Putin haklı. Tahıl fakir değil, zengin ülkelere gidiyor" dedi.

Dış Politika 08.09.2022, 13:47
Erdoğan Hırvatistan'da konuştu: Putin haklı, tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor

Hırvatistan'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoruna değindi. Putin'in eleştirisinde haklı olduğunu söyleyen Erdoğan, "Tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası basın toplantısında açıklamalar yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Erdoğan, Hırvatistan'da yaptığı açıklamalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Ukrayna'dan tahıl koridoruna ilişkin eleştirisine hak verdiğini belirterek "Putin haklı. Tahıl fakir değil, zengin ülkelere gidiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyareti kapsamında Hırvatistan'a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan için Hırvatistan'da resmi karşılama töreni düzenlendi. İkili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Tahıl koridoruna ilişkin olarak Putin'in açıklamalarına değinen Erdoğan "Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. O da bu sevkiyatta gelen tahıllar zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması, fakir ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hırvatistan'da geçen yıl orman yangınlarında 1 söndürme uçağı göndererek dayanışmasını ortaya koymuştur.

"Bugün burada 3 anlaşma imzalandı. Önümüzdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

Rusya-Ukrayna savaşını görüşüp etraflıca değerlendirme fırsatımız oldu.

Bosna Hersek'teki seçimi de etraflıca değerlendirme fırsatımız oldu.

Hırvatistan ile ticaret hacmimiz geçen sene güçlü bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı.

İkili ticarette bir milyar dolar hedefini rahatlıkla geçeceğimiz görünüyor. Türk firmaların Hırvatistan'a olan ilgisi memnuniyet verici. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte İslam kültür merkezinin açılışını yapacağız. Hırvatistan'ın verdiği destek için Milanovic'e teşekkür ediyorum.

Türkiye Balkanlar'da yaşanan gelişmeleri yakından izlemekte. Güney Doğu Avrupa'nın barış ve istikrarının korunması için atılması gereken adımlar konusunda istişarelerde bulunduk. Türkiye ve Hırvatistan olarak birlikte yapabileceğimiz konuları konuştuk.

Görüşmelerimizde Güneydoğu Avrupa'nın güçlendirilmesi için yapılabilecek adımlar konusunda görüşmelerde bulunduk.

Şu an burada Boşnaklar ve Sırplar var ve Hırvatlar var. Burası ile ilgili kararları liderler kendi aralarında bir anlayışla bir araya gelecek konuşmalılar. Tabii ki burada birtakım mekanizmalar var. Bosna Hersek'in bütünlüğü çok önemli. Bundan sonra Bosna Hersek daha fazla bedel ödemesin diye temenni ediyorum.

Onun değerlendirmesini burada doğru olmaz tahmin ediyorum ki Semerkand'da basın mensupları ile bir arada olacağız. Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. O da bu sevkiyatta gelen tahıllar zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması, fakir ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir. Bu yaptırımlar karşısında bu tahıl sevkiyatının bu yaptırımı uygulayan ülkelere yapılması doğru değildir. Semerkant'ta Putin ile bu konuları da ele alacağız. Bir an önce Rusya tarafından da tahıl sevkiyatını da başlatalım ve gerçekten de fakir olan ülkelere de bunu ulaştıralım.

Tahıl bir de enerji krizi konusu var. Rakamlar çok yüksek. Bu rakamlarla Avrupa ne yapacağının telaşı içerisinde. Umut ediyorum atılacak adımlarla bu sorun çözülür."

Yorumlar (0)
26
açık