Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ‘Almanya’yı iki müttefik arasında taraf tutmamaya’ çağırdı

Dış Politika 16.06.2022, 14:50
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ‘Almanya’yı iki müttefik arasında taraf tutmamaya’ çağırdı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner’ın Türkiye ile ilgili sözlerine, “Alman Sözcü’nün, ülkemizin hava sahasını ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez” yanıtı verdi. Bilgiç, “Almanya’yı, iki müttefik arasındaki anlaşmazlıklarda taraf tutmamaya, başka ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıca yetkisi ve sorumluluğu olmayan alan ve konularda yanlı yorum yapmamaya bir kez daha davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bilgiç, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christian Wagner’ın “Türkiye'nin Yunanistan'ın hava sahasını ihlal etmesi endişe yaratıyor” sözlerine ilişkin soruya yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan Tanju Bilgiç imzalı açıklama şöyle:

“Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün yaptığı basın toplantısında Yunanistan’ın hukuk dışı iddiaları temelindeki Türkiye aleyhinde sarf ettiği talihsiz sözleri esef vericidir.

Alman Sözcü’nün ülkemizin hava sahasını ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez.

TOPLANTILARI DONDURAN TARAF TÜRKİYE DEĞİL

Alman Sözcü’ye, ikili ve NATO bünyesindeki Güven Artırıcı Önlemler toplantılarına, yapılan davetlere rağmen bir yıldır icabet etmeyen ve Ege’de yaşanan son gerginliği bahane ederek bu toplantıları dondurduğunu açıklayan tarafın Türkiye olmadığını hatırlatmak isteriz.

Diyalog ve gerilimin azaltılması için çaba sarf ettiğini iddia eden Almanya’yı, iki müttefik arasındaki anlaşmazlıklarda taraf tutmamaya, başka ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıca yetkisi ve sorumluluğu olmayan alan ve konularda yanlı yorum yapmamaya bir kez daha davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)
25
açık