Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan yolcusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Suudi Arabistan’a gidecek. Erdoğan'ın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’la görüşmesi bekleniyor. Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan'a devredilmesi ile ilgili çok tartışılan Erdoğan'ın görüşmelerinin içeriği de merak ediliyor.

Dış Politika 28.04.2022, 09:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan yolcusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Suudi Arabistan’a gidecek. İki gün sürecek gezide Erdoğan'ın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’la da görüşmesi bekleniyor. Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti davasının Suudi Arabistan'a iadesi nedeniyle çok tartışılan Erdoğan'ın gezisinin bu devirin hemen arkasından gelmesi dikkat çekti. Ziyaretin, ekonomik olarak zor günler yaşayan Türkiye'nin, çeşitli beklentilerle birlikte Suudi Arabistanla ilişkileri normalleştirme çabaları olacağı yorumları da diploması kulislerinde konuşuluyor.

Erdoğan'ın ziyareti daha öncesinde yabancı ajanslarda gündeme getirilmiş, ancak ziyaret son güne kadar doğrulanmamıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gece saatlerinde yaptığı açıklama ile ziyareti duyurdu. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün ve yarınki ziyareti kapsamında yapacağı görüşmelerde, Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesi imkanları ele alınacak. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

KAŞIKÇI CİNAYETİ DAVASININ DEVRİNİN ARDINDAN... 

2018 yılında muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından iki ülke arasında gerilen ilişkiler "normalleşme" sürecine girmişti. Türkiye'nin Kaşıkçı cinayeti ile ilgili 26 kişinin yargılandığı davayı Suudi Arabistan'a devretmesinin ardından Reuters haber ajansı Erdoğan'ın Riyad'ı ziyareti edeceğini duyurmuştu.

Reuters’in haberinde, "O zamandan beri Riyad'a yönelik söylemini keskin bir şekilde yumuşattı ve iki bölgesel güç arasında ikili bir mesele olmadığını söyleyecek kadar ileri gitti" ifadesi kullanıldı. Haberde şu yorum da yapıldı: "Merkez Bankasının eksideki rezervi, artan enflasyon ve dolar kuru, 'Mavi Vatan' gibi meseleler Ankara'yı Mısır, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'la yakınlaştırdı. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgaliyle birlikte enerji fiyatlarındaki artış da Ankara'yı birçok Körfez ülkesine ekonomik destek için yaklaşmaya itti."

2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden bu yana gergin olan Ankara-Riyad arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin davayı Suudi Arabistan'a havale etmesiyle iyileşme sinyalleri vermişti. Cinayet sonrasında Prens Selman ve diğer üst düzey Suudi yetkililer, Ankara tarafından cinayete karışmak ve yasal süreci aksatmakla suçlanmıştı.

Suudiler, Ankara'nın bu açıklamalarına, resmi olmasa da Türkiye ürünlerini boykot ederek karşılık vermiş, iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. . 

Yorumlar (0)
24
açık