Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede dün Türkiye'de gerçekleştirilen takasın ve Ukrayna ile müzakerelerin ele alındığı bildirildi.

Dış Politika 28.04.2022, 14:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede, Rusya ve ABD arasında dün Türkiye'de gerçekleşen takasın yanı sıra Ukrayna'daki savaşa dair gelişmelerien de ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, görüşmede, Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile Amerikan deniz piyadesi Trevor Reed'in dün Türkiye'de gerçekleşen takası dolayısıyla Erdoğan'a teşekkür ettiği belirtildi. Açıklamada, "Erdoğan da Türkiye'nin bu takasa aracılık etmesinin barışa, diyaloğa ve işbirliğine verdiği önemin nişanesi olmasının yanı sıra arabuluculuk misyonu açısından da anlamlı olduğunu belirttiği" ifade edildi. Açıklamaya göre Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sonlandırılması için de inisiyatif almaya ve barışa giden yolda arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirterek, İstanbul görüşmelerinde yakalanan ivmeyi artırarak bölgede kalıcı barışı bir an önce tesis etmek istediklerini dile getirdi.

Açıklamada, Mili İstihbarat Teşkilatının dünkü takas sürecinde üstlendiği role de işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihbarat birimleri arasındaki eşgüdüm ve yakın diyaloğun devam ettirilmesini önerdi. 

Yorumlar (0)
24
açık