Blinken ile görüşen Lavrov: Ukrayna’ya saldırmaya niyetimiz olmadığını defalarca söyledik

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cenevre'de görüştü.

Dış Politika 21.01.2022, 16:44 21.01.2022, 17:17
Blinken ile görüşen Lavrov: Ukrayna’ya saldırmaya niyetimiz olmadığını defalarca söyledik

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’li mevkidaşı Blinken ile İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirdiği görüşme sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’ya girmeye hazırlandıklarına ilişkin iddiaların aksine Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmayacağını defalarca açıkladığını kaydetti. Lavrov, Batı ülkelerinin, "Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına" dair açıklamalarının, Ukrayna hükümetini askeri anlamda cesaretlendirme ve Minsk anlaşmalarının Kiev tarafından yerine getirilmeyişinin üstünü örtme amacı taşıdığına inandıklarını belirtti.

"PUTİN, BİDEN İLE TEMASA HER ZAMAN HAZIR"

Moskova'nın Kiev için bir tehdit oluşturmadığını, Ukrayna'ya saldırma veya işgal etme planlarının olmadığını, Moskova'nın ABD ve NATO'ya ilettiği güvenlik taleplerine ilişkin diyaloğun devam edeceğini belirten Lavrov, önümüzdeki haftalarda Washington'dan yazılı yanıt beklendiğini kaydetti. Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı Joe Biden ile temasa her zaman hazır olduğunu söyledi.

"FARKLILIKLARIMIZI BUGÜN BURADA ÇÖZEBİLECEĞİMİZİ SANMIYORUZ"

Blinken ise görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "ABD ve Rusya olarak farklılıklarımız bugün burada çözebileceğimi sanmıyoruz. Ancak diplomasinin hâlâ uygulanabilir bir seçenek olup olmadığını test etmeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu