Büyükelçiler, vize krizi konusunda uyarılacak

Son dönemde Türklere verilen vize reddi oranları artarken, "gizli yaptırım" olarak yorumlanan uygulama konusunda Dışişleri Bakanlığı harekete geçti: Büyükelçilerin uyarılması kararı aldı.

Diplomasi 15.09.2022, 10:35 15.09.2022, 11:21
Büyükelçiler, vize krizi konusunda uyarılacak

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere son dönemde yaşanan vize aksaklıklarına karşı Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. ABD ve AB ülkeleri nezdinde vize sorununu çözmek için girişimler başlatılırken, gelecek ay Batılı ülkelerin büyükelçilerin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek gerekli uyarıların yapılacağı açıklandı.

Hürriyet'in haberine göre, Ankara’da diplomasi muhabirleriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize sorunu ve dış politikadaki güncel gelişmeleri değerlendirdi.

“Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Kurulu sonrasında olur” diyerek toplantıya atıf yapan Çavuşoğlu, şunları ifade etti: G

“Bazı ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Bazı ülkelerde sorunlar devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ilişkin ABD, Almanya dahil diğer birçok ülkeyle ilgili çeşitli örnekler var. İş insanlarımız var, doktorlarımız var…

Şimdi bir fuar var, oraya gidiyorsunuz, davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara gideceğim diye, fuar tarihinin sonrasına randevu veriyorlar. Olacak iş değil. Bir önemli akademisyenimiz, bazen doktor olabiliyor, bazen tarihçi, herhangi biri de olabilir, bir sempozyuma, bir foruma, bir konferansa davet ediliyor, randevu tarihi o konferansın sonrasına veriliyor. Gitme sebebi de belli. Bu kadar açık, absürt örnekler var. Bunu bir düzene sokmamız lazım. Bu böyle gitmez. ABD yine hızlandırdı son zamanlarda gelen bilgilere göre, ama halen yetersiz ve bunun artık çözülmesi gerekiyor.”

Yorumlar (0)
26
açık