Toplumsal Bellek Platformu’ndan Kaftancıoğlu’na destek bildirisi

Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararına bir tepki de Toplumsal Bellek Platformu'ndan geldi. Kaftancıoğlu'nun da içerisinde yer aldığı, yakınlarını siyasi cinayetlerde kaybeden ailelerden oluşan Toplumsal Bellek Platformu, Kaftancıoğlu'na destek "bildirisi" yayınladı.

Demokrasi 12.05.2022, 19:36
Toplumsal Bellek Platformu’ndan Kaftancıoğlu’na destek bildirisi

Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki kararına bir tepki de Kaftancıoğlu’nun da içinde yer aldığı Toplumsal Bellek Platformu’ndan geldi. Platform “bildiri” adı altında yayınladığı açıklamada, “Sonuna kadar ailemizin baş tacının yanında olacağımızı bildiririz” dedi.

Platformun bildirisi şöyle:

“Bugün hukuk tarihimizde yeniden bir kara gün yaşanarak ailemizin kıymetlisi, Canan Kaftancıoğlu hakkında tam 4 yıl 11 ay ceza verildi. Yetmedi siyasi yasaklı ilan edildi. Yaklaşık dokuz yıl önce sosyal medyaya attığı tweetler nedeniyle, siyasete girdikten sonra açılan davanın ve alınan kararın hukuki değil siyasi olduğunu biliyoruz.

CANAN KAFTANCIOĞLU AİLEMİZİN BİR PARÇASI

Bizler; Toplumsal Bellek Platformu üyeleri her defasında acıların içinden taşarak gelen, geniş ama çoğalmak istemeyen, daha fazla öldürüm ve adaletsizliğin yaşanmayacağı bir sabaha uyanmanın arzusuyla yaşamayı özleyenleriz. Hayatlarımız mezarlıklarda ve adalet bulmak adına mahkeme koridorlarında geçti. Yaşadığımız can kayıplarından sonra acımızla kavrulurken bir yandan da ödediğimiz bedelleri ve hüzünleri başka hiç kimsenin yaşamaması için yola çıktık. Çoğumuz bu güzelim coğrafyanın aydın ve sanatçılarının, gazetecilerinin yakınları olarak birbirimizi gayet iyi tanıyorduk. Hatta cinayete kurban giden yakınlarımız da eş, dost, arkadaştı. Ama bizleri bir platform çatısı altında buluşturan, sesimizle ses, canımızla can olan ailemizin parçası Canan Kaftancıoğlu’ydu.

0; varlığıyla, birleştirici gücü, mutlak özgürlük ve bilinçli talebiyle aydınlık bir yazarın, derlemecinin Ümit Kaftancıoğlu ailesinden güçlü bir çığlıktır.

BEDELLERE RAĞMEN SESİMİZİ ÇIKARMAYA DEVAM ETTİK

Hepiniz gibi canımıza dair yürütülen karalama kampanyalarını, ithamları, hatta sosyal medyada ve bir takım yandaş basında linç girişimlerini kaygıyla izledik. Bu çeşit saldırıların geçmişte kendi yakınlarımızı nasıl bizden aldığını gördük. Yılmadık. Bu ülkenin ödediğimiz onca bedele rağmen sesimizi çıkartmaya devam ettik.

Canan Kaftancıoğlu’nun attığı tweetler yıllarca yerinde durdu. Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu’na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır. Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir.

AİLEMİZİN BAŞTACININ YANINDAYIZ

Bizim için bu dava, ailemizin bir parçasına yapılan cezalandırma istemi değildir yalnızca. Aynı zamanda bu ülkede yakınlarımız nezdinde yıllarca mücadele ettiğimiz değerlerimiz, adalet, hak, hukuk ve eşitlik arayışına karşı başlatılmış olmasıdır. Dahası ülkenin en büyük muhalefet partisinin il başkanını deyim yerindeyse hukuk dışı ithamlarla mahkeme koridorlarına çekerek muhalefete ciddi olarak, “yeter, sus, otur!” demektir. Siyasi olarak siyaset yasağı vererek aydınlığı engellemektir. Zamanlama olarak ise seçim öncesinde umudu köreltmektir.

Bunu ne derin ailemizden acı çekerek el aldığımız geçmişimize ne de bizden sonra aydınlık yarınlar görsün diye hayaller kurduğumuz çocuklarımıza yakıştırabiliriz.

Sonuna kadar ailemizin baş tacının yanında olacağımızı bildiririz.

Yorumlar (0)
9
açık